Ošetřovatelská péče v pobytových zařízeních sociálních služeb

9. 3. 2007 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V souvislosti s přijetím zákona o sociálních službách byla vytvořena nová autorská odbornost 913 - všeobecná sestra v sociálních službách, kterou upravuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR č. 620/2006 Sb., kterou se mění vyhláška MZ ČR č. 134/1998 Sb., kterou se vydává Seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.


Všeobecnou sestrou v sociálních službách se rozumí všeobecná sestra poskytující zdravotní péči pojištěncům v pobytových zařízeních sociálních služeb a ve zdravotnických zařízeních ústavní péče pojištěncům, kteří jsou v nich umístěni z jiných než zdravotních důvodů. Při poskytování této ošetřovatelské a rehabilitační péče pojištěncům se vykazuje poskytnutá zdravotní péče na základě ordinace ošetřujícího lékaře příslušnými výkony odbornosti 913.

Poskytovatelé zdravotně sociální péče se snažili před přijetím výše uvedené vyhlášky, aby tato péče byla zdravotním pojišťovnám vykazována pomocí ošetřovacích dnů. K tomuto kroku však nedošlo, a tak pokud poskytovatel zdravotně-sociální péče uzavře smlouvu se zdravotními pojišťovnami, bude zdravotním pojišťovnám poskytnutou ošetřovatelskou péči účtovat na základě evidence výkonů nové odbornosti 913.

Zdravotní pojišťovny uzavřou smlouvu na základě písemné žádosti, kterou musí poskytovatel zdravotním pojišťovnám zaslat. Na základě této žádosti je zahájeno jednání, jehož výsledkem je podepsání zvláštní smlouvy o poskytování a úhradě ošetřovatelské a rehabilitační péče pojištěncům umístěným v zařízeních sociálních služeb s pobytovými službami. Smlouva upravuje základní právní vztah mezi poskytovatelem a zdravotní pojišťovnou, uvádí základní podmínky, za kterých je péče poskytována a hrazena ze zdravotního pojištění. Smlouva je uzavírána na dobu 8 let, pokud se smluvní strany nedohodnou jinak. Neobsahuje konkrétní cenová ujednání. Před podpisem smlouvy je nutné vyplnit přílohu ke smlouvě -Vstupní formulář, který obsahuje údaje o poskytovateli zdravotní péče, údaje o typu poskytované péče, uvádí spektrum nasmlouvané péče (zdravotních výkonů) a počet nositelů výkonů. Posledním krokem je uzavření dodatku ke smlouvě. Dodatek ke smlouvě se uzavírá vždy na určité časové období a uvádí hodnotu bodu, fakturovací období a dobu platnosti. Dodatek se k základní smlouvě uzavírá opakovaně, vždy na následující období. V tomto období je dodatek uzavírán do konce roku 2007 a hodnota bodu je stanovena na 1 Kč.

Nová odbornost obsahuje výkon administrativní, výkon časový, výkony materiálové a výkony bonifikační. Administrativní výkon je možné použít při zavedení nebo ukončení odborné zdravotní péče, bude hrazen po předchozí indikaci ošetřujícího lékaře při převzetí pacienta do lékařem indikované péče. Dalším výkonem je výkon ošetřovatelské intervence v délce trvání 5 minut, tento výkon bude hrazen po předchozí indikaci ošetřujícího lékaře a je možné ho kombinovat s ostatními materiálovými výkony odbornosti 913. Tento výkon lze vykázat nejvýše 36krát za den. K tomuto výkonu se přičítají materiálové výkony, ve kterých jsou kalkulovány náklady na přímo spotřebovaný materiál použitý k provedení výkonu. K oběma výkonům lze navíc přičíst výkon bonifikační. Tento výkon lze vykázat, pokud ošetřovatelská péče byla provedena v době od 22.00 do 6.00 hodin, nebo v době pracovního volna nebo pracovního klidu za podmínky, že na pracovišti je zajištěn nepřetržitý pracovní provoz a pracuje na něm minimálně 5 všeobecných sester.

K tomu, aby bylo možné poskytnutou ošetřovatelskou péči ze strany zdravotních pojišťoven uhradit, musí poskytovatelé nové odbornosti provedenou péči zaznamenávat, zpracovávat a předávat podle daných pravidel. Všeobecná zdravotní pojišťovna vydává pro smluvní zařízení Metodiku pro pořizování a předávání dokladů VZP ČR. Touto metodikou se řídí i ostatní zdravotní pojišťovny, pokud ve smlouvách není uvedeno jinak.

Metodika podrobně upravuje podmínky a způsob předávání dokladů. Úhradu za provedenou zdravotní péči provede VZP na základě vyúčtování poskytnuté zdravotní péče na dokladech pořízených a předaných podle této metodiky a podle výsledků kontrol a revizní činnosti.

Metodika obsahuje výklad základních pojmů a pravidel, pravidla pro pořizování dokladů, údaje o dokladech, vyplňování tiskopisů, vzory tiskopisů a pravidla pro předávání dokladů.

V současné době je v platnosti verze 6.2 Metodiky. Vzhledem k tomu, že byla vydána v roce 2006, neobsahuje formuláře a pokyny k odbornosti 913. Je nutno se zatím řídit obecnými pravidly a pro indukovanou péči používat tiskopis VZP-06 Poukaz na vyšetření/ošetření, pokud pojišťovna v rámci smluvního vztahu neurčí jinak.

Poskytovanou ošetřovatelskou péči odbornosti 913 je třeba mít doporučenou ošetřujícím lékařem na příslušném formuláři. Provedenou péči v ošetřovatelské dokumentaci zaznamenánu pro účel úhrady tak, aby bylo možné ze záznamu pořídit dávky a vystavit faktury za provedenou péči zdravotním pojišťovnám. Od dubna roku 2007 bude v platnosti vyhláška MZ ČR č. 385/2006 Sb., o zdravotnické dokumentaci. V § 1 této vyhlášky je definován povinný obsah zdravotnické dokumentace, v § 2 se uvádí, které dokumenty lze považovat za součást zdravotnické dokumentace. V příloze č. 1 k této vyhlášce je v odst. 11 uveden také obsah ošetřovatelské dokumentace.

Vedení ošetřovatelské dokumentace bude nezbytnou součástí vedení záznamů pro zdravotní pojišťovny. Ošetřovatelská dokumentace slouží dále k záznamu dat potřebných pro přenos informací v pracovním týmu, k účelům vedení statistiky a bude záznamem o oprávněnosti vyúčtované zdravotní péče a záznamem o tom, že zdravotní péče byla skutečně poskytnuta. Záznam ošetřovatelské péče by měl obsahovat kromě údajů pro zdravotní pojišťovny také ošetřovatelskou anamnézu, ošetřovatelský plán a případně ošetřovatelskou propouštěcí zprávu. Ošetřovatelský plán by měl obsahovat popis ošetřovatelského problému a stanovení ošetřovatelské diagnózy, dále záznam o postupu ošetřovatelské péče, datum a čas provedení ošetřovatelské péče. Závěrem by měl být uveden údaj o hodnocení poskytnuté ošetřovatelské péče. V případě potřeby také návrh na změny v ošetřovatelském plánu. Indikování péče ošetřujícím lékařem by mělo být v souladu s těmito záznamy v ošetřovatelské dokumentaci. Zavedení nové odbornosti do praxe přinese pobytovým zařízením sociálních služeb jistě mnoho problémů, se kterými se budou muset vypořádat. Ani na straně zdravotnických zařízení, která již výše uvedené skutečnosti dávno znají, nebude vše probíhat hladce, neboť tato odbornost vznikala sice po dlouhou dobu, ale její přijetí vyvrcholilo během několika týdnů a na její zavedení nebyla připravena ani zdravotnická zařízení, ani pobytová zařízení sociálních služeb. Pobytová zařízení sociálních služeb budou pravděpodobně řešit problémy s vykazováním ošetřovatelské péče. Obtíže lze také očekávat při indikování této péče ze strany praktických lékařů. Této nové odbornosti bude věnován i příští článek.


O autorovi: Ing. Iva Merhautová, členka sekce managementu OSZSP ČR (reditel@szu-praha.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?