S odkazem na středeční zprávu OSN o tom informoval zpravodajský web News 24. Průjmová onemocnění, například cholera, se přenášejí kontaminovanou vodou. Šíření nemoci se dá zabránit a nakažené lze léčit. Nejvíce náchylnou skupinu tvoří děti.
Dětský fond Spojených národů (UNICEF) uvedl, že průjmová onemocnění se objevila ve 12 z celkových 18 súdánských států.
„V posledních deseti měsících bylo zaznamenáno 16.600 případů akutních průjmových onemocnění a 317 lidí na následky nemoci zemřelo. Zdravotní výstraha přitom platí už když je počet případů oproti současnému počtu poloviční,“ uvedl UNICEF s tím, že od konce května přišlo takto o život 38 lidí.
Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Bílém Nilu, státu, který leží v centrální části Súdánu. V tomto regionu se podle UNICEF průjmovými onemocněními nakazilo přes 5800 lidí.
„V Bílém Nilu, kde žije více než 100.000 uprchlíků, většinou v uprchlických táborech, se situace může zhoršit až začne období dešťů,“ uvedl UNICEF.
Případy průjmových onemocnění byly rovněž v hojné míře zaznamenány v súdánských státech Východní Dárfúr, Severní Dárfúr, Jižní Dárfúr, Jižní Kurdufán a Západní Kurdufán.
Dodržování správné hygieny je klíčové v boji proti průjmovým onemocněním a může pomoci ochránit před nákazou i více náchylné podvyživené děti. Průjmová onemocnění jsou čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí dětí na světě. Před dovršením pěti let na následky těchto nemocí každoročně přijde o život téměř 500.000 dětí.
poznámka