"Lidé v Zimbabwe se postupně blíží chvíli, kdy budou čelit hladomoru vyvolanému lidskou aktivitou," řekla Elverová na tiskové konferenci. Z jejího zjištění vyplývá, že na venkově má problém zajistit si dostatek potravin 5,5 milionu občanů, ve městech pak dalších 2,2 milionu. V městských aglomeracích navíc nefungují základní veřejné služby, lidé nemají k dispozici pitnou vodu ani zdravotní péči.
Podle Elverové se situace bude do konce roku ještě zhoršovat, takže "tu bude osm milionů lidí, kteří budou naléhavě potřebovat pomoc". Elverová situaci v jihoafrické zemi označila za šokující. Mnoho lidí, s nimiž hovořila v Harare, jí prý řeklo, že si mohou dovolit jíst jenom jednou denně.
Zimbabwe prožívá dvacetiletou ekonomickou krizi provázenou korupcí, s níž se zatím nepodařilo skoncovat Emmersonovi Mnangagwaovi, tedy nástupci někdejšího prezidenta Roberta Mugabeho. Země zápasí s nedostatkem vody, pohonných hmot i léků a také hotovosti. Zdravotnický systém je v rozkladu a každodenní život 15 milionů občanů je bojem o přežití, napsala agentura AFP.
Elverová připomněla, že Zimbabwe, které v minulosti bývalo obilnicí Afriky, hrozí občanský konflikt vyvolaný nedostatkem potravin. V Zimbabwe viděla za svého desetidenního pobytu vyčerpané a podvyživené děti a matky tak hladové, že nemohly své děti kojit.
K důsledkům toho, že lidé trpí hlady, podle ní patří předčasné ukončování školní docházky a rané sňatky, domácí násilí, prostituce a sexuální zneužívání. "Naléhavě vyzývám vládu a všechny politické strany i světové společenství, aby se spojily a ukončily tuto krizi dřív, než se promění v otevřený konflikt," řekla Elverová.
Mnangagwa situaci připisuje opakovanému suchu a americkým sankcím. Podle Washingtonu sankce míří na jednotlivce a organizace porušující lidská práva, nikoli na všechny obyvatele.