OSN: Země postižené virem zika by měly těhotným umožnit potrat

8. 2. 2016 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Země postižené virem zika by měly těhotným ženám kvůli ohrožení vývoje plodu umožnit bezpečný potrat. Vyzval k tomu vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Státy by podle něj měly také distribuovat antikoncepční prostředky.


V této situace je zvlášť důležité, aby ženám nebyla upírána lidská práva a aby mohly svobodně rozhodovat o svém těhotenství, uvedl komisař v Ženevě.

Virus zika, který přenáší komár druhu Aedes aegypti, pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku lidských plodů, takzvanou mikrocefalii. Některé latinskoamerické státy už kvůli tomu své občanky vyzvaly, aby se v následujících měsících až letech vyhnuly otěhotnění.

Husajn dnes upozornil, že v některých zemích postižených virem je rozšířené sexuální násilí na ženách. Nestačí prý tedy jen vydat doporučení, aby se ženy vyhnuly otěhotnění. Nutný je podle něj i legální přístup k potratům a k antikoncepci.

Virus zika vyvolává u lidí několikadenní horečky, ve většině případů je ale průběh mírný. Ohrožení představuje právě jen pro lidský plod.

Už v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že by se virus zika mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a do Asie. Ve středu WHO upozornila, že s příchodem jara a léta se zvýší riziko přenosu viru také v Evropě. Od pondělí platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole.

WHO nyní požaduje 25 milionů dolarů (608 milionů korun) na financování šestiměsíčního programu boje proti viru. Peníze mají putovat především na výzkum toho, zda se zika přenáší krevními transfuzemi či pohlavním stykem, což naznačují některé případy například z Brazílie a USA.

Americké a britské úřady doporučují, aby lidé s potvrzenou nákazou šest měsíců sexuálně abstinovali, případně používali kondomy. Brazilští zdravotníci varování rozšířili i na polibky. Paulo Gadelha z brazilského výzkumného ústavu Fiocruz podle AP uvedl, že vir byl objeven i ve vzorcích slin a moči. Řekl, že obzvláště těhotné ženy by se z preventivních důvodů měly vyvarovat něžností k jiným lidem či sdílení nádobí, jako je například pití ze společné sklenice.

Proti viru zika prozatím neexistuje účinný lék ani vakcína. Podle WHO je její výroba otázkou spíše let než měsíců.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?