"Díky výstavbě cvičné nemocnice dojde jednoznačně k dalšímu zkvalitnění výuky na naší fakultě. Tak jako si standardně budoucí piloti letadel zkouší řízení na trenažérech, tak se dnes studenti stále častěji vzdělávají na simulátorech, které jsou velmi sofistikované a využívají moderní počítačovou techniku," řekl děkan fakulty Arnošt Martínek.
Škola nemusí stavět novou budovu. "Vzhledem k tomu, že areál lékařské fakulty sloužil původně jako nemocnice, vznikne simulační centrum rekonstrukcí budovy děkanátu," uvedla mluvčí. V centru podle ní budou urgentní příjem, chirurgický sál, jednotka intenzívní péče, vlastní operační středisko i reálné lékařské přístroje.
Pacienty nahradí figuríny, trenažéry, anatomické modely a simulátory. "Například chirurgický sál bude věrně kopírovat ten skutečný. Nebude zde chybět ani model sanitního vozu pro nácvik úkonů v podmínkách transportu," uvedla Ivona Závacká, která projekt připravuje.
Multifunkční příjmový prostor bude rozdělen na tři části a simulovat tak tři rozdílné situace. V první části si budou moci studenti nacvičit zajištění pacienta v terénu, v další části místnosti bude umístěn interiér sanitního vozu. Ve třetí části místnosti bude uzavřený prostor určený pro nácvik ve stísněných podmínkách. Cvičná nemocnice bude mít i urgentní příjem, ARO nebo JIP. Součástí simulačního centra bude také cvičný byt s kuchyní, koupelnou či ložnicí, ve kterém si budou moci studenti natrénovat manipulaci s pacientem v domácím prostředí.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Ke studiu medicíny se na ni ročně hlásí přes tisíc zájemců. V loňském roce fakulta zahájila výuku v angličtině, díky čemuž se otevřela i zahraničním studentům. V loňském akademickém roce (2018/2019) úspěšně ukončilo studium oboru Všeobecného lékařství 64 studentů. Letos by mělo ke studiu nastoupit dosud nejvíc mediků, celkem 134.