Zákrok provedli lékaři kardiochirurgického centra. „Toto pracoviště se tak stalo prvním v Evropě, které aplikovalo unikátní a vůči pacientovi mnohem šetrnější způsob řešení zmíněného problému,“ řekl mluvčí.
Dosud se nedomykavost mitrální chlopně řešila tak, že po otevření srdce byl při použití mimotělního oběhu našit dovnitř srdce prstenec, který zmenší vazivový prstenec chlopně. „Nová metoda umožňuje přístup zcela jiný. Na vnější stranu srdce je navléknut speciální prstenec, díky němuž lze tlakem zvnějšku změnit konfiguraci srdce, a tím odstranit nedomykavost,“ řekl primář centra Radim Brát.
Hlavní výhodou tohoto systému podle něj je, že jej lze provést bez mimotělního oběhu. Navíc není třeba otevírat srdeční dutiny a dovnitř srdce není nic implantováno, takže pacient nemusí ani krátkodobě užívat léky proti srážení krve.
Ostravské pracoviště chce provést v tomto roce ještě pět až deset takovýchto implantací. Prvním pacientem, u něhož novou metodu aplikovali, byl téměř osmdesátiletý muž. Kromě implantace tohoto speciálního prstence mu lékaři ještě zavedli čtyřnásobný bypass.
„Samotné nasazení prstence zákrok nijak zásadně neprodloužilo ani významně nezvýšilo riziko výkonu. Kdybychom však nepoužili novou metodu, nemohli bychom vzhledem k vysokému věku a přidruženým chorobám pacienta plastiku mitrální chlopně realizovat. V současné době je pacient ve velmi dobrém stavu,“ uvedl primář.
Chlopenní vady představují skupinu onemocnění srdečních chlopní různého původu, která vedou k narušení jejich funkce. Vzhledem k tomu, že srdce funguje jako soustava čerpadel a srdeční chlopně jako ventily, způsobuje postižení chlopní poruchy čerpací funkce srdce. Každá chlopeň může být postižena buď nedomykavostí, kdy dovoluje zpětný tok v době uzavření chlopně, nebo zúžením. V tomto případě klade odpor toku krve při otevřené chlopni.