Ostravští lékaři použili nový typ cévní výztuže

17. 2. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Pacientům, kterým se natrhne vnitřní stěna aorty, mohou lékaři ode dneška opravit postiženou tepnu pomocí nového typu výztuže, takzvaného stentgraftu. V Centru vaskulárních intervencí Vítkovické nemocnice ji použili včera dopoledne jako první v republice...


a to u osmapadesátiletého muže z Ostravy.

U operace asistoval profesor Christoph A. Nienaber z Německa, který je přední světovou kapacitou v tomto oboru. Ve světě byl vyvinut nový miniinvazivní způsob přístupu, který se dá použít v případě natržení aorty v místě za levou podklíčkovou tepnou.

Jako zavedený způsob léčení se metoda používá přibližně od roku 1999, kdy byly v lékařské literatuře otištěny první články hodnotící význam této léčby u pacientů. Do České republiky se dostala metoda v tomtéž roce díky ostravským specialistům.

Odborník na léčbu cév z Vítkovické nemocnice lékař Dušan Kučera na novém stentgraftu nejvíce oceňuje jeho pružnost, ohebnost, bezpečnost a jednoduchost zavádění ve srovnání s předešlými stentgrafty.

„Šest let je v medicíně hodně dlouhá doba. Vyvíjejí se neustále nové metody, vyrábějí kvalitnější přístroje a mění se složení i design materiálů,“ řekl Kučera s tím, že v současné době tento typ zákroku provádějí rutinně v republice pouze dvě specializovaná pracoviště, a to Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a Vítkovická nemocnice v Ostravě. Primát v počtu provedených výkonů drží Ostrava.

Moravskoslezský deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?