Ostrava -
Zaměstnanci nemocnice si vysvětlují tento nárůst i tím, že zdravotní péči omezily nemocnice ve Vítkovicích a v Ostravě-Jihu.
“ Právě tato zařízení akutní stavy na chirurgii a traumatologii v odpoledních hodinách a v noci neberou,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Marie Dlabalová.
Dodala, že pro personál chirurgického a traumatologického oddělení to znamená větší zátěž, pro pacienty zase větší trpělivost.
Pokud jde o laparoskopické výkony, ty jsou velmi kladně přijímány a využívány pacienty nejen z Ostravy, ale i ze vzdálenějších míst.
“ Rozšířili jsme je o operace žaludku a jícnu a o výkony na vegetativních nervech, což vede ke zlepšení prokrvení nohou u arteriosklerózy končetin,“ vysvětlil primář chirurgického a traumatologického oddělení nemocnice Karel Piš.
Dodal, že chirurgové zaznamenali také výrazný nárůst počtu cévních operací, konkrétně karotických tepen, aorty a periferních končetinových rekonstrukcí.
“ Od května, kdy k nám nastoupil nový cévní chirurg, jsme jich provedli dvě stě,“ upřesnil primář.
V ostravské městské nemocnici se rozvíjí také endokrinochirurgie. “ Jedná se o operace štítné žlázy a příštítných tělísek,“ upřesnil Piš.
Nová laparoskopická věž a harmonický skalpel, které byly zakoupeny z prostředků města, umožňují také rozšíření miniinvazivních operačních výkonů, jako jsou operace žaludku a jícnu či resekce tlustého střeva u zhoubných nádorů.
Samozřejmostí jsou operace slepého střeva, žlučníku a kýly. Laparoskopické operace, které dnes dělají téměř všechny nemocnice, znamenají pro pacienta menší pooperační potíže, větší komfort a bezpečí. Díky nim se významně snížil výskyt recidiv a rychlejší návrat k aktivnímu životu.
Moravskoslezský deník