"Nepůjde o klasický web s kontakty nebo zdravotnickými informacemi. Informatici vytvoří software, který bude pracovat s tím, co lidé napíší. Prioritou pro nás je, aby reagoval na konkrétní potřeby každého pečujícího. Měl by tedy umožnit jakýsi flexibilní dialog i propojení všech v podobné situaci, kteří o to budou mít zájem," uvedla Lenka Krhutová z Fakulty sociálních studií.
Na výzkumu univerzita spolupracuje i s dalšími institucemi a ukončit ho chce v roce 2021. Letos se výzkumný tým zaměří hlavně na vytvoření sítě pečujících a příští rok se bude vytvářet software pro web, který nabídne zkušenosti lidí s podobným osudem.
"Záměrně jsme se zaměřili právě na tuto cílovou skupinu, protože rodin, které řeší mozkové příhody svých blízkých, je podle statistik hodně. V rámci výzkumu chceme zapojit široké spektrum lidí. Ať už naprosté nováčky v péči o blízkého po mozkové příhodě nebo ty, kteří už v tomto ohledu mají zkušenosti," uvedla za výzkumný tým Iva Kuzníková.
Při hledání těchto lidí chce univerzita spolupracovat například s praktickými lékaři nebo zařízeními odlehčovacích a jiných služeb, protože žádná databáze takových pečujících neexistuje. "Počítáme, že s nimi pak budeme pracovat přímo u nich doma nebo v terénu, a zároveň jim při té příležitosti poskytneme rovnou i chybějící informace," doplnila Krhutová. Zájemci o účast v projektu se mohou přihlásit také sami na Fakultě sociálních studií.