Nemocnici se podařilo se zdravotní pojišťovnou uzavřít smlouvu na 55 lůžek následné péče, která jsou k dispozici už od 1. července.
Krajský zdravotní rada Zdeněk Hajžman z hradeckého hejtmanství pokládá vznik centra v nynějších, zejména finančních potížích resortu zdravotnictví za malý zázrak, který posune péči o pacienty o řádný krok dopředu.
Shodného mínění je ředitelka nemocnice Jana Fischerová, která zpravodaji Práva sdělila, že centrum nabídne služby pacientům nejen z regionu, ale i z celého Královéhradeckého kraje.
„Naším cílem bylo a je postarat se o nemocné jak po stránce chirurgické, tak interní i rehabilitační. Výhodou bylo, že jsme měli pro rekonstrukci k dispozici celou budovu zrušeného gynekologického oddělení.“ ředitelka nemocnice Jana Fischerová |
„Zřízení centra nebylo velkou investicí, šlo o menší technické zásahy, například bezbariérové vchody, a zejména koupelny, protože většina pacientů se pohybuje obtížně nebo jsou ležící. To vše se mohlo uskutečnit jen za vstřícného postoje zřizovatele, jímž je hradecké hejtmanství,“ říká ředitelka.
Po reorganizaci nemocnice a zrušení gynekologického oddělení nabídne novobydžovská nemocnice 93 lůžek akutní a shodný počet lůžek následné péče.
Ubylo tudíž 30 lůžek na gynekologii, šest na novorozeneckém oddělení, snížila se kapacita chirurgického pavilónu a ze dvou jednotek intenzívní péče je jedna centrální multioborová. Obavy žen, že zrušením gynekologického oddělení o ně nebude kvalitně postaráno, vyřešila nemocnice elegantně.
„Dva lékaři mají od července ve městě soukromou ambulanci, jeden přímo v areálu špitálu. Gynekologická operativa v podstatě dále pokračuje. Z bývalé chirurgie chceme vytvořit pavilón operačních oborů, v němž bude centralizována veškerá operativa. O pacientky je tedy postaráno, schází porodnice, s tím ale už nic neuděláme, rodí se v Hradci Králové,“ uzavřela ředitelka J. Fischerová.
Vladimír Fořt, Právo, 4.7.2003