Otevřený dopis ministra Hegera lékařům

13. 1. 2011 7:57
přidejte názor
Autor: Redakce
Vážené kolegyně, váženi kolegové, během prosince loňského roku jsem hovořil s radou "odcházejících" lékařů a musím konstatovat, že jsem potkával převážně slušné, pracovité a chytré lidi, kteří používají vlastní rozum, vědí, co chtějí a dovedou se o sebe a svůj osud postarat.


Většina z nich se výrazně lišila od protagonistů Lékařského odborového klubu, kteří v posledních měsících vyvolávají obavy pacientů a šíří nenávist vůči všem, kteří s nimi nesympatizují.

S organizátory akce Děkujeme, odcházíme jsem se dlouho a trpělivě snažil jednat a naslouchat věcným argumentům. Po agresivně stupňované kampani za několik milionů korun, kterou provádí profesionální marketingová agentura, však nemohu skrývat své rozhořčení.

Přestože chápu nespokojenost lékařů se špatnými pracovními a mzdovými poměry v nemocnicích, nemohu přijmout styl celé kampaně. Vydírání není cestou k řešení problémů, které je možno nalézt pouze u jednacího stolu, bez emocí a s chladnou hlavou.

Ministerstvo zdravotnictví je zřizovatelem pouze malé části nemocnic, přesto se však nezříká odpovědnosti za úroveň financování všech ostatních. Ve většině zařízení však nemůže ovlivnit přesnou výši mezd ani úroveň vztahů mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.

Nemůže přímo ovlivňovat ani úroveň nákupu léků, materiálů a ani objem výstavby, ale naopak je všeobecně známo, že tento rozsah je prakticky všude ovlivňován lékaři a jejich tlaky na nemocniční manažery. Fakt, že vydané finanční prostředky mohou chybět na výplatních páskách, tak není možno svádět jen na politiky a vrcholové vedoucí funkcionáře.

Do zdravotnictví nikdo dodatečné prostředky nedá, dokud i lékaři sami nepřispějí k pořádku a zvýšení efektivity práce. Ministerstvo to musí samozřejmě podpořit a s reformními kroky už začalo. Představilo je mj. i na kongresu ČLK.

Připravilo novelu zákona o vzdělávání lékařů, jedná o nových vzdělávacích programech pro jednotlivé obory a ruší podmínku stabilizačních a kvalifikačních dohod atestujících lékařů. Projednává možnost zavedení připlácení za nadstandardní výkony, diskutuje zákon o službách včetně nové definice lege artis postupu.

Hledá nástroje, jak motivovat zdravotní pojišťovny k odpovědnému chování a lépe přerozdělovat vybrané pojistné tak, aby odpovídalo zdravotním potřebám pojištěnců.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, opakovaně a poctivě zdůrazňuji, že Vám nemohu zajistit vyšší mzdy již letos. Jste-li však ochotni připustit, že se jejich zvyšování nastartuje alespoň příštím rokem, mohu Vám tento slib s dobrým svědomím dát.

Hodlám podpořit navyšování platů veškerého zdravotnického personálu, a pokud ještě chvíli vydržíte snášet svůj pocit beznaděje a neodejdete, zvyšování úrovně financování nemocnic a mezd začne v příštím roce. Vím, že si to zasloužíte.

Na reformě zdravotnictví nás čeká hodně práce a neexistují zde bohužel žádná zázračná, rychlá ani násilná řešení. To je důvod, proč Vás žádám, abyste zůstali.

S úctou, Leoš Heger ministr zdravotnictví

V Praze dne 12. ledna 2011

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?