Co je to ovulační hlen?
Ovulační hlen neboli výtok při ovulaci se rovněž nazývá cervikální hlen. Je jím tekutina či gelový výtok z děložního hrdla. Během ženského menstruačního cyklu se konzistence, množství i barva děložního hlenu mění. Důvodem je kolísání hladiny hormonů v průběhu celého cyklu. Hormony totiž stimulují žlázy v děložním čípku a vytvářejí tak hlen.
Ovulační hlen vám pomůže předpovídat ovulaci, takže ho můžete sledovat, aby vám pomohl úspěšně počít nebo se naopak vyhnout nechtěnému těhotenství. Pokud tedy chcete poznat, zda jste plodné či nikoliv, sledování konzistence a barvy cervikálního hlenu vám to usnadní.
Ovulaci je samozřejmě možné rozpoznat i na základě dalších příznaků, někdy dokonce bývá doprovázena ovulačními bolestmi nebo ovulačním špiněním. Pokud se snažíte vyhnout těhotenství, mějte na paměti, že tato metoda není spolehlivá na 100 % a je tedy třeba se při pohlavním styku chránit i jiným způsobem.
Jak rozpoznat hlen při ovulaci?
Cervikální hlen se mění v průběhu cyklu především z hlediska množství, barvy a konzistence. Obecné změny, které lze očekávat, mohou být následující:
- Hlen během menstruace: Krev bude hlen pokrývat, takže si to pravděpodobně v těchto dnech nevšimnete.
- Hlen před ovulací: Vaše tělo produkuje hlen před uvolněním vajíčka, tedy před ovulací. Může být nažloutlý, bílý nebo zakalený. Hlen bývá z hlediska konzistence lepkavý nebo elastický.
- Hlen bezprostředně před ovulací: Těsně před ovulací stoupají hladiny estrogenu a vy můžete vidět jasnější, pružnější, vodnatější a kluzčí hlen. Tento hlen svou konzistencí trochu začíná připomínat vaječný bílek.
- Hlen po ovulaci: Krátce po ovulaci se hlen opět začne zahušťovat a mění i barvu z čirého na bílý a z bílého na žlutý. Po uplynutí plodných dní můžete mít rovněž suché dny. V této době nejspíš nezaznamenáte žádnou vlhkost.
Výtok při ovulaci
Jedná se o tzv. plodný hlen. Během ovulace bude přítomen čirý, pružný hlen, který je konzistencí téměř stejný jako vaječný bílek. Textura a pH (zásadité) tohoto hlenu jsou přizpůsobeny tomu, aby chránily spermie v ženském prostředí.
Právě díky přítomnosti tohoto typu hlenu může žena otěhotnět. V období ovulace ženy zpravidla zažívají větší pocit vlhkosti, jelikož množství cervikálního hlenu je vyšší než obvykle.
Krémový hlen po ovulaci
Po skončení ovulace budete nejspíše zažívat suché dny, ale s blížícím se koncem menstruačního cyklu se obvykle znovu objeví hlen, který je spíše kalné barvy. Tento typ hlenu signalizuje, že je zde minimální pravděpodobnost početí.
Bílý výtok po ovulaci může signalizovat těhotenství
Pokud je hlen po ovulaci hustý a bílý, může se jednat o těhotenský hlen. V tuto chvíli je ovšem ještě brzy na těhotenský test, s ním budete muset pravděpodobně počkat až do doby příchodu menstruace, proto je dobré sledovat i další příznaky možného těhotenství. Pokud se krvácení nedostaví, je nejvyšší čas test provést.
Jak během ovulace hlen kontrolovat?
Existuje několik způsobů, jak zkontrolovat změny děložního hlenu. Před a po provedením kterékoli z následujících metod si vždy důkladně umyjte ruce.
Ruční kontrola
Sledujte hlen každý den vložením čistého prstu nebo dvou do pochvy blízko děložního čípku. Vyjměte prst a poznamenejte si barvu a strukturu hlenu na prstech.
Toaletní papír
Otřete otvor pochvy bílou toaletní tkaninou. Udělejte to dříve, než začnete čůrat nebo používat toaletu. Všimněte si barvy a konzistence hlenu na tkáni.
Zkontrolujte spodní prádlo
Hledejte denně změny na spodním prádle. V závislosti na barvě vašeho spodního prádla a množství času, který uplynul, může být tato metoda ovšem méně spolehlivá než jiné metody.
Zaznamenali jste u sebe někdy ovulační hlen?
Ovulace bez hlenu
Ovulační hlen je důležitý pro početí. Úrodný hlen děložního čípku je potřebný, aby pomohl spermiím přežít a dopravit se z děložního čípku do dělohy a nakonec do vejcovodů. Na tvorbu cervikálního hlenu má potom nepřímo vliv i hormonální antikoncepce, která ji snižuje.
Problémy s ovulačním hlenem mohou mít vliv na početí dítěte. Mírné případy mohou prodloužit dobu snažení se otěhotnět, ale nemusí nutně způsobit neplodnost. Vážnější problémy s cervikálním hlenem mohou vyžadovat léčbu plodnosti nebo hormonální podporu.
Nepřátelský cervikální hlen může být projevem vaginální suchosti, problémů s vaginálními sekrecemi, které jsou příliš kyselé, nebo se vztahují k imunologickým problémům. Pokud se u vás neobjevuje během ovulace cervikální hlen, bude vhodné vyhledat lékaře, který provede patřičné vyšetření a stanoví diagnózu.
Zdroje: healthline.com, verywellfamily.com