Moravskoslezský kraj - Zatím vytváří ministerstvo zdravotnictví žebříčky šestnácti nemocnic, vesměs fakultních. Hodnocení se však v minulosti setkávalo s ostrou kritikou, a to proto, že byla srovnávána nesrovnatelná zařízení. Na prvních příčkách se například umísťoval Ústav pro péči o matku a dítě v PrazePodolí, kde je úmrtnost minimální, na konci žebříčku byly naopak nemocnice, kde se provádějí závažné operace a úmrtnost je vysoká.
Ředitelé nemocnic se přesto žebříčkům “ popularity“ nebrání, ale tvrdí, že pokud nebudou kritéria pro jednotlivá zařízení relevantní, nemá cenu se do podobných záležitostí pouštět. “ Ať jsou nemocnice hodnoceny, ale podle kritérií, která mají hlavu a patu. Přivítal bych také, kdyby ministerstvo zkonzultovalo kritéria, podle nichž chce nemocnice hodnotit, se zástupci nemocnic různých velikostí a typů. Pokud se to podaří dobře nastavit, může to motivovat nemocnice k tomu, aby se kvalita péče zlepšovala, což přinese pozitiva i pro pacienty,“ řekl ředitel krnovské nemocnice Bedřich Marek a zdůraznil, že pod krnovskou nemocnici patří také léčebna dlouhodobě nemocných, kde je vysoká úmrtnost. “ Řada jiných nemocnic taková zařízení nemá. I k tomu by se tedy mělo přihlížet,“ dodal Marek.
“ Principy systému hodnocení nemocnic nám nejsou zatím známy. Obecně lze ale říci, že je vždy dobré dávat při podobných srovnáních pozor na to, aby se nemíchala jablka s hruškami,“ řekl ředitel frýdeckomístecké nemocnice Petr Kacíř a uvedl příklad.
“ Nemůžeme například vycházet z počtu úmrtí bez vztahu k tomu, aniž bychom sdělili, zda se pacient v dané nemocnici léčil, anebo byl do ní přeložen v terminálním ( stav před smrtí) stadiu,“ upozornil Kacíř.
Žebříčkům kvality se nebrání ani nemocnice patřící do soukromé sítě Euromednet. Už nyní uvádějí na svých webových stránkách počty výkonů a procenta komplikací. “ Protože v České republice zatím neexistují předepsaná kritéria obecně platná pro nemocnice a obory, srovnáváme naše výsledky s údaji publikovanými v odborné literatuře,“ řekla mluvčí Euromednetu Simona Součková a zdůraznila: “ Uvítali bychom přesně daná kritéria, tak aby se v informacích mohl zorientovat pacient a bez problémů je také pochopil.“
Záměr ministerstva vítají i pacienti. “ Je to dobrý nápad. Informace ale musejí být snadno dostupné všem lidem, i těm, kteří nemají internet. Pokud tam nebude uvedeno, jakým způsobem a za jakých podmínek je možné se do zvolené nemocnice dostat a jaká je čekací doba, pak to asi nemá smysl,“ řekla Markéta Zimková z Ostravy.
Ostravská fakultní nemocnice ( FNsP) již dva roky hodnocením ministerstva zdravotnictví prochází. Zatímco poprvé skončila třetí od konce, v poslední době se pohybuje na sedmé příčce. “ Myslím si, že současná metodika hodnocení fakultních nemocnic má lepší vypovídací schopnost. K tomu, jak to bude vypadat, až budou srovnávány všechny nemocnice, se nechci vyjadřovat, protože tomu nerozumím. Nechť to posoudí experti,“ řekl ředitel FNsP Svatopluk Němeček.
Regionální deníky