Na jejím pozitivním vlivu se na tiskové konferenci shodli přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol Marek Babjuk a primářka Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jana Katolická.
Rozšíření možností způsobu léčby se týká takzvaně kastračně rezistentních nádorů, které už nereagují na klasickou hormonální léčbu standardně používanou v předchozích stadiích tohoto onemocnění. „Před rokem až dvěma jsme je vůbec neměli k dispozici. Sice nevyléčí, ale zlepší kvalitu života,“ řekl Babjuk.
Dvojice hormonálních preparátů určených pro tuto fázi onemocnění je podle Katolické k dispozici od roku 2012. Aktuálně je léčba jejich prostřednictvím hrazena ve třinácti komplexních onkologických centrech, která mají pro tyto účely zvláštní smlouvu se zdravotními pojišťovnami.
Vzhledem k rozdílnému charakteru jednotlivých nádorů však musí být léčba individuální. „Hledáme vhodného pacienta. Je to velmi heterogenní onemocnění, které není u každého pacienta stejné,“ poznamenala Katolická.
Je přesvědčena, že nové možnosti budou mít pro pacienty pozitivní efekt. Mimo jiné proto, že se podávají formou tablet, takže odpadá nutnost hospitalizace a pacient může být dál ve známém prostředí. „Už to nebude krátkodobé přežití se špatnou kvalitou života, ale prodlouží se to na dva až tři roky s dobrou kvalitou,“ uvedla Katolická. V současné době se prognóza zbývající délky života u těchto pacientů pohybuje od 18 do 27 měsíců, v případě většího počtu metastáz maximálně rok, doplnil Babjuk.
Rakovina prostaty je nejčastějším závažným nádorovým onemocněním u mužů. Mezi lety 2000 a 2010 se počet nově diagnostikovaných zvýšil na dvojnásobek a podle kvalifikovaných odhadů odborníků roste i nadále. Růst počtu nových pacientů je podle Babjuka z velké části způsoben lepším záchytem v časných stádiích onemocnění, kdy pacient nemá žádné potíže.
Roste však také počet nově zachycených onemocnění ve fázi s metastázemi, které se u tohoto typu nádoru objevují převážně v kostech. V roce 2001 se objevilo 670 takových nových případů, o deset let později jich bylo 883. „Celkově se letos předpokládá 2150 pacientů v pokročilejším stádiu, kteří budou vyžadovat léčbu. Je to skutečně poměrně výrazný počet pacientů, kteří jsou v pokročilé fázi,“ dodal Babjuk.