Pacientům ze Slovenska operuje Nemocnice Na Homolce cévní výdutě

25. 9. 2019 8:41
přidejte názor
Autor: Redakce
Nemocnice Na Homolce operovala prvním dvěma slovenských pacientům nebezpečné cévní výdutě postihující břišní i hrudní úsek aorty. O navázané spolupráci s Národným ústavem srdcových a cievných chorob v Bratislavě  nemocnice informovala v tiskové zprávě. V Česku postihne takový druh cévní výdutě asi deset lidí na 100.000 obyvatel.


"Patologické rozšíření torakoabdominální aorty ohrožuje pacienty na životě tím, že vzniká riziko ruptury neboli prasknutí takto změněné aortální stěny," uvedl primář oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce Petr Štádler. Riziko stoupá při velikosti výdutě nad pět centimetrů. Více než osmicentimetrová praskne do roka od diagnózy s 80procentní pravděpodobností.

Většina pacientů je mezi 59 a 69 roky, častěji se výdutě objevují u mužů. Podle Štádlera je pro úspěšné zvládnutí chirurgické léčby nezbytný multioborový přístup. Chirurg musí spolupracovat s anesteziologem, lékařem věnujícímu se intenzivní péči, odborníkem na mimotělní oběh krve, neurologem i neurochirurgem.

Současná moderní chirurgická léčba podle Štádlera pro snížení úmrtnosti a počtu komplikací vyžaduje, aby výkony prováděla specializovaná centra. Nemocnice Na Homolce je největším takovým centrem specializovaným na tyto druhy výdutí v ČR. "Naše výsledky při řešení výdutí aorty jsou plně srovnatelné s předními pracovišti v Evropě i v USA," dodal Štádler.

Spolupráce českých a slovenských nemocnic není výjimečná. Podobně například Fakultní nemocnice v Motole zajišťuje pro slovenské pacienty transplantace plic. Smlouvu mají obě pracoviště od podzimu 2017. Motolská nemocnice přijímá také ze Slovenska komplikované případy transplantací ledvin nebo dětské případy.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?