„Spolupráce našich zdravotnických zařízení se musí zintenzivnit. Nedokážeme zatím konkretizovat, zda to bude forma holdingu, jedné akciovky nebo jiné řešení. Je to ale cesta, po které chceme jít,“ uvedl Netolický, který dosud působil jako krajský radní pro zdravotnictví.
Nemocnice fungují od roku 2007 jako samostatné akciové společnosti. Hejtmanství již delší dobu vadí, že si v některých oblastech konkurují, a chce proto dosáhnout větší kooperace všech zařízení. Nevylučuje také, že některá oddělení nebo činnosti nemocnic budou zrušeny.
„Je bezpochyby nutné, aby mezi nemocnicemi a Pardubickým krajem existoval střechový profesionální management, který bude zastřešovat krajské zdravotnictví,“ řekl Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), který by měl podle koaliční dohody ve své gesci zdravotnictví.
Holdingové uspořádání mají nemocnice v Královéhradeckém kraji. Podle tamního hejtmanství díky tomu v porovnání s rokem 2008 krajské zdravotnictví zdvojnásobilo svůj vlastní kapitál, snížilo o čtvrtinu své závazky a o pětinu zvýšilo výkony.
Přes dlouhodobou snahu Pardubického kraje vytvářely jeho nemocnice každoročně značné ztráty. Zatímco v roce 2008 skončilo pět nemocnic s celkovou ztrátou 127 milionů korun, za loňský rok vytvořily ztrátu zhruba 28 milionů korun. Zlepšení však bylo dosaženo jen za cenu intervence kraje, který jim vloni na podzim poskytl z rozpočtu kraje 117 milionů korun formou takzvaných vyrovnávacích plateb.
Letos jim krajští zastupitelé schválili další platby v celkové výši 210 milionů korun. Jen díky tomu se nemocnice v Pardubicích a Ústí nad Orlicí, které mají nízké základní jmění a vysoké závazky, vyhnou riziku insolvence.