Finanční injekce však bude pouze jednorázová.
„V žádném případě nechci připustit, abychom pokračovali v tradici minulých let. To znamená, že se do zdravotnictví ob několik let nalije několik set milionů korun, vlastně se s ním nic nestane a za dva tři roky se situace bude opakovat,“ uvedl Martínek.
Podle něj 130 milionů korun problémy nemocnic nevyřeší. „Budeme od nich vyžadovat zcela zásadní restrukturalizační změny, protože tato situace se už v žádném případě v této míře opakovat nesmí,“ uvedl Martínek.
Pozastavil se také nad tím, že jednotlivé nemocnice jsou v různém finančním stavu, i když podmínky mají v zásadě stejné. Vedení kraje proto do budoucna chce, aby na chyby ostatních nedoplácela zařízení, která lépe hospodaří.
Krajští radní nedávno navrhli, aby Pardubická krajská nemocnice dostala od kraje 51 milionů a nemocnice v Ústí nad Orlicí 36 milionů korun. Další nemocnice v Chrudimi, Litomyšli a Svitavách by měly získat po deseti milionech korun. Částky musí schválit krajské zastupitelstvo.
Nejzadluženější pardubická nemocnice skončila minulý rok se ztrátou 97 milionů korun. S dalšími závazky a kumulovanou ztrátou 183 milionů korun jí při základním jmění 209 milionů korun hrozí insolvenční řízení. Značné dluhy mají i ostatní zdravotnická zařízení, celkem všech pět nemocnic vloni vytvořilo ztrátu 171 milionů korun, dvakrát vyšší, než původně kraj plánoval.