PAŘÍŽ - Potvrzuje se tak hypotéza, podle níž množství starých lidí ve
Francii skonalo během veder v naprosté izolaci.
Pařížská radnice zatím stále marně čeká, až se někdo přihlásí ke zhruba 300 až 400 ostatkům zemřelých. Stovka z nich je v chladících kamionech zaparkovaných na pařížském předměstí Ivrysur-Seine, nikdo nejeví zájem ani o zhruba stovku těl uložených v chladicí hale v Rungis, která se proměnila v provizorní márnici.
Těla dalších obětí již dlouho leží i v běžných márnicích.
V případě řady z nich byl již přitom překročen časový limit, během něhož musí být těla pohřbena či zpopelněna. A to byla kvůli katastrofální situaci v oblasti pohřebnictví zákonná lhůta dočasně prodloužena ze šesti na deset dní.
Pařížský policejní prefekt proto již vydal nařízení, na jehož základě mohou být urgentně pohřbeni zemřelí, k nimž se nikdo nepřihlásil. Za normální situace se tato procedura využívá k tomu, aby mohli být pochováni nuzáci, například bezdomovci.
Letošní vedra si vyžádala 12 tisíc obětí |
Rázný postup prefekta spustil o víkendu ve Francii polemiku. Pařížská radnice přitom ujistila, že jeho zvláštního nařízení ještě nebylo realizováno. Namísto toho vytvořila „pátrací buňku“ o dvaceti úřednících, kteří se pokoušejí nalézt příbuzné mrtvých, kteří by se měli postarat o poslední rozloučení.
Radnice ujišťuje, že minimálně do konce srpna, než skončí období dovolených, o žádný urgentní pohřeb obětí veder nepožádá. Pokud se ale nepodaří najít nikoho z příbuzných, budou nevyžádaná těla skromně pochována v samostatných hrobech, na nichž bude uvedeno jméno.
„Přemýšlíme o tom, že bychom během těchto pohřbů uspořádali i obřad,“ řekl generální tajemník pařížské radnice Pierre Guinot-Delery. Pařížský starosta Bertrand Delanoë přitom nevylučuje, že některé z obětí veder žily tak osamoceny, že se jejich příbuzenstvo nepodaří najít.
ČTK