Paroubek: Školné nebo poplatky u lékaře možná za deset až 15 let

13. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Zavedení školného nebo poplatků u lékaře přichází v České republice v úvahu až za deset nebo 15 let. Dnes na to má většina Čechů příliš malé příjmy. Návrhy na přímé platby ve zdravotnictví musejí zmizet i ze strategie hospodářského růstu, kterou připravil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn...


PRAHA -

„To jsou věci, s kterými jako premiér souhlasit nemohu a nesouhlasí s nimi ani sociální demokracie. Jednoznačně musejí zmizet,“ řekl Paroubek. Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) v televizní diskusi připomněl, že školné na vysokých školách neprošlo ani na reformním Slovensku.

Radikální Jahnovy návrhy podle Paroubka nemají smysl v situaci, kdy je průměrná mzda v zemi 18.000 korun hrubého a asi tři čtvrtiny obyvatel má příjem ještě nižší.

„Pak je otázka, k čemu jsou přímé platby ve zdravotnictví, přímé platby ve školství. To by si velká část obyvatel nemohla dovolit a my to prostě nepřipustíme,“ řekl premiér s tím, že si tyto návrhy dovede představit v politickém programu sociální demokracie za deset až 15 let.

Strategii pro růst hospodářství prý ČR potřebuje, dokument však musí brát v úvahu ekonomickou realitu. Podle Paroubka by text mohl být přepracován do jednoho týdne.

Poté se stane základem dalších dokumentů, na jejichž základě se budou v Česku rozdělovat prostředky z unijních fondů v letech 2007 až 2013. ČR by v tomto období mohla mít nárok asi na 120 miliard korun ročně.

Asi 80 až 85 procent z téměř 300 Jahnových návrhů jsou podle premiéra bezproblémové věci, které bude prosazovat. Podle Jahna by měl stát investovat především do vzdělání, vědy, inovací a dopravní infrastruktury.

Paroubek připomněl, že v posledních šesti letech vzrostla životní úroveň Čechů téměř o třetinu. „Chceme v tom pokračovat a strategii vidíme jako nástroj,“ řekl.

Jahn ve strategii vedle zmíněných kontroverzních bodů navrhl také například důchodové připojištění a zrušení pevného věku odchodu do penze. Kompenzací měly být nižší daně a méně byrokracie.

Odbory a zástupci sociální demokracie kritizovali návrhy jako sociálně necitlivé, zatímco podle ekonomů nebo KDUČSL by zmíněné plány české ekonomice skutečně pomohly. Na jednání vlády by se strategie měla dostat v říjnu.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?