Mám o něm to nejlepší mínění. Přál bych si, aby hrál určitou významnou úlohu na ministerstvu zdravotnictví, řekl premiér Jiří Paroubek předminulý týden v TV Nova na adresu Davida Ratha.
Tento bývalý člen ODS a strany Svobodní demokratéLSNS se v posledních letech proměnil v oddaného přívržence ČSSD. Pro poslance ČSSD a KSČM vypracoval kontroverzní návrh zákona, který by nemocnice přeměnil na neziskové organizace. To je také jeden z důvodů, proč Rath stoupl u Paroubka v oblibě.
“ Premiér podporuje záměr udělat z nemocnic neziskovky. Myslí si, že to tady mělo být už dávno,“ říká poslanec ČSSD Jaroslav Krákora, jenž zákon předložil ve sněmovně.
Spolupředkladatelem byl také místopředseda USDEU Svatopluk Karásek; považuje za nutné vytvořit síť neziskových nemocnic, v nichž by ošetřili každého pacienta.
Podle viceprezidentky ČLK Heleny Fouskové, která byla nejprve Rathovou “ pravou rukou“ a dnes patří k jeho největším kritikům, nařídil šéf ČLK práci na tomto zákoně začátkem minulého roku. Podíleli se na něm komoroví právníci a Rathův ekonomický poradce Martin Kunštek, jenž v minulosti šéfoval revizní komisi Mladých sociálních demokratů.
“ Tento zákon vypracovaný za peníze členů ČLK chrání a zvýhodňuje zdravotnická zařízení státu, krajů a obcí před zdravotnickými zařízeními založenými členy ČLK,“ upozorňuje Fousková, která je přesvědčena, že soukromé lékaře by zákon vážně poškodil.
Nemocnice jako neziskové organizace by měly daňové úlevy, nebylo by možné na ně vyhlásit konkurs a na jejich majetek exekuci. “ Za finanční ztráty takových nemocnic by ručil zřizovatel, tedy stát, kraj nebo obec. Takže bychom to zase platili my všichni,“ upozorňuje Fousková, jež řídí nestátní polikliniku MephaCentrum v Ostravě.
Podle poslance Petra Tluchoře z ODS “ Rathův“ zákon zavádí systém, který zde fungoval před rokem 1989. Poslanec Krákora z ČSSD kritiku odmítá. Argumentuje, že zákon byl několikrát upravován a nyní má velkou šanci na přijetí.
Stát je podle Krákory povinen garantovat a kontrolovat zdravotní péči. “ Náš zákon rozšiřuje pravomoci ministerstva zdravotnictví, které by mělo mít přímou odpovědnost a kontrolu nad neziskovými nemocnicemi. Jsme zásadně proti nemocnicím jako obchodním společnostem,“ říká Krákora.
Premiér Paroubek TÝDNU vzkázal: “ Věřím, že upravený návrh zákona podporu získá.“ Během právě uplynulého víkendu se v Praze konal sjezd ČLK. Vzhledem k tomu, že Rath byl nejvážnějším kandidátem na post ministra, bylo ve hře několik scénářů.
Mohl by odstoupit z vedení komory sám, mohli by ho odvolat jeho kritici, mohl by ve funkci zůstat do doby, než bude jisté, že se stane ministrem. Anebo by mohl zastávat obě funkce, o čemž se údajně zmínil na posledním zasedání představenstva ČLK.
Do páteční uzávěrky TÝDNE nebylo jasné, jak se situace vyvinula. Kromě Ratha média spekulovala o dalších kandidátech na pozici ministra zdravotnictví. Byli jimi Jiří Koskuba, náměstek pro zdravotní péči, Běla Hejná, bývalá náměstkyně ministra práce a sociálních věcí, a Miloslav Ludvík, ředitel motolské nemocnice.
Krystyna Wanatowiczová,
Týden