Pašek: IZIP získal smlouvu s VZP na portál podle zákona

26. 10. 2012 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Smlouvu na provozování portálu pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) získala společnost IZIP podle jejího ředitele Jiřího Paška v souladu se zákonem. Pašek to řekl ČTK v reakci na zpochybňování okolností smlouvy. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce vysvětlení, proč se na portál neudělalo normální poptávkové řízení.


„Všechno je zamlžené, stejně jako s IZIPem,“ řekl ČTK ministr. Podle něj ten, kdo chce dělat věci otevřeně a poctivě, udělá je tak, že do nich každý vidí. „Tady do toho nikdo nevidí, ani správní rada VZP, která si opakovaně žádá některé údaje, a nemá je,“ dodal.

Podle Paška ale není možné, aby VZP uzavřela jakoukoli smlouvu mimo zákon o zadávání veřejných zakázek. „Samozřejmě na smlouvu byla vypsaná soutěž, bylo vypsané jednací řízení bez uveřejnění, a to z důvodu jedinečnosti dodavatele, tedy IZIP, a.s.,“ řekl. Přihlásit se v takovém případě ale mohl jen IZIP, a také jen on mohl soutěžit.

„Dali jsme nabídku, na jejím základě VZP zveřejnila zájem, uskutečnilo se jednací řízení bez uveřejnění, které spočívá v tom, že uchazeč poté, co je vyzván, předloží oficiálně svoji nabídku. Její přílohou byl návrh smlouvy, ta se pak dojednala v podobě, která je přijatelná pro obě smluvní strany,“ popsal postup Pašek.

Smlouva platí od 1. října na dobu neurčitou, každá ze smluvních stran ji může kdykoli vypovědět, výpovědní lhůta je půl roku. Správní rada VZP se na svém jednání tento týden pozastavovala nad tím, že nebyla seznámena s podrobnostmi smlouvy, chtěla do ní přidat nějaké další věci.

„Partnerem pro nás je ten, kdo je ze zákona schopen jednat, to je ředitel VZP Pavel Horák. Smlouvu podepsal on, my nemáme přístup na jednání správní rady, a ani pro to nevidíme důvod, protože za společnost jedná ředitel Horák,“ zdůraznil Pašek.

IZIP poskytuje služby VZP od 1. října podle nové smlouvy. Jasně vyjmenovává v příloze poskytované služby a stanoví i povinnosti smluvních stran. Rozsah služeb se podle Paška velmi významně změnil proti tomu, co dřív IZIP pojišťovně poskytoval.

„VZP rezignovala téměř zcela na služby elektronické zdravotní knížky, zachovali jsme data ve statické podobě. Uživatelům jsou přístupná data, která byla do doby platnosti původních smluv, ale už se dál služba nerozvíjí a VZP za ni nic neplatí,“ uvedl.

Za deset let stál VZP projekt IZIP téměř dvě miliardy korun. Pašek ujistil, že data klientů VZP nemůže IZIP nikomu prodat, protože žádná data nemá. Má jen souhlas klientů jejich data zpracovávat. Informace o tom, že IZIP dostal smlouvu pod nátlakem, že data klientů prodá, jsou podle něj nepravdivé.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?