Brusel -
„Znamená to, že každých sedm minut umírá v důsledku pasivního kouření jeden člověk,“ řekl autor „konzervativního odhadu“, profesor australské Queenslandské univerzity Konrad Jamrozik.
Odhad vychází ze statistik z roku 2002 o úmrtí na rakovinu plic, srdeční choroby, mozkové příhody a nemoci dýchacího ústrojí. Zahrnuta nebyla dětská úmrtnost či některé jiné příčiny úmrtí.
Podle předloňské zprávy Evropské komise v EU každým rokem zemře přibližně 4,5 milionu lidí, z čehož více než 650.000 úmrtí je spjato s kouřením.
Kampaň je podle Jamrozika záhodno zaměřit zejména na východní Evropu, kde je problém nejpalčivější. „Zatímco v Británii se jen na osm procent pracovišť nevztahuje žádný zákaz kouření, v západní Evropě je to třetina a na východě až 85 procent,“ upozornil.
V této statistice jsou zahrnuty i bary a restaurace jako pracoviště číšníků a servírek, kteří podle profesora „jakoby vstupují do plynových komor“. Více než tři stovky úmrtí v tomto sektoru v důsledku pasivního kouření přirovnal k následkům pádu obřího dopravního letounu.
Dobrovolný přístup podle mluvčího kampaně, profesora Nottinghamské univerzity Johna Brittona nefunguje. To platí i o ventilátorech v hospodách, jak sdružení ukázalo praktickými pokusy s dvacítkou cigaret v uzavřené místnosti, kde navzdory intenzivnímu větrání zůstaly v ovzduší škodlivé látky. Podle Britiona je třeba přijmout účinné protikuřácké zákony, které se osvědčily v Irsku, Itálii, Norsku i jinde a které veřejnost, včetně kuřáků, nakonec akceptovala.
Podle studií z Irska a Skotska je čistý vzduch na pracovišti schopen ušetřit až jedno procento hrubého domácího produktu, které se jinak v zakouřeném prostředí ztrácí v produktivitě, nemocnosti či nákladech na předčasná úmrtí. Zákazy kouření v Britské Kolumbii, New Yorku, Irsku, Norsku a Novém Zélandu prý nijak nepostihly podnikání, ale naopak, kupříkladu v newyorských barech zvýšily obrat o skoro devět procent a zaměstnanost o 10.600 pracovních míst.
Podle Jamrozikova odhadu pasivní kouření způsobilo v roce 2002 smrt 3501 lidí v ČR, oproti 2133 v porovnatelné Belgii.
O zákazech kouření se na úrovni EU nerozhoduje, věc spadá do pravomoci členských států. V ČR od počátku roku platí nový protikuřácký zákon, ale jeho výklad je rozporuplný. Pokus o zpřísnění minulý měsíc vrátili poslanci k přepracování, čili fakticky zamítli. Ale naprostý zákaz kouření na pracovištích, včetně restaurací, by se na pořad sněmovny měl ještě vrátit ve formě „přílepku“ k novele úpadkového zákona.
Českénoviny.cz