Podle kritiků hrozí, že gynekologové budou svůj rozpočet šetřit, ženy na vyšetření nepošlou, a tak se bude rodit víc dětí s genetickou vadou.
„Je to naprosto absurdní tvrzení, na indikovaná genetická vyšetření, která jsou doporučena odbornou společností, budou mít gynekologové prostředků určitě dostatek,“ řekl Dvořák ČTK.
O laboratorní vyšetření dosud může žádat pro svoji pacientku, tedy i pro těhotnou ženu, kterýkoli lékař. Dvořák mluví o přínosu pro těhotné. Pokud bude testy koordinovat jejich gynekolog, nebudou muset podstupovat opakovaně stejná vyšetření, na které je pošle několik lékařů.
Vyšší riziko vrozených vad
„Pacientkám to (změna v platbách) nepřinese žádný užitek, naopak hrozí, že se budou rodit děti se srdečními vadami a geneticky postižené,“ tvrdí kardiolog Zorjan Jojko. „Sto tisíc rodiček ročně znamená přes 200 000 bytostí, a to není málo osudů, o které lze mít starost,“ varoval senátor ČSSD Jan Žaloudík.
Dvořák uvedl, že podobně jdou formou nákupu péče zubaři s rentgenovými vyšetřeními a vše funguje dobře. Problém podle něj vidí zřejmě ti, kteří vyšetřují těhotné, aniž je k nim poslal gynekolog, případně ti, kteří doporučovali vyšetření, jež se rutinně z veřejných prostředků těhotným nedělají v ČR a podle Dvořáka ani jinde na světě.
„Problém pro některé zřejmě je, že plátci zdravotní péče a zástupci profesního sdružení a ambulantních gynekologů chtějí, aby péče o těhotné byla v souladu s odbornými doporučeními,“ poznamenal Dvořák.
Po změně by lékařům jiných odborností klesla úhrada od pojišťovny. „Nebude to proto, že by se zhoršila péče o těhotné, ale že ji bude předepisovat a kontrolovat její provádění registrující gynekolog, což je celosvětový trend,“ shrnul Dvořák.
Lékařské veto
Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Roda přinese změna pojišťovně úsporu, nebude platit opakovaně stejná vyšetření. Pojišťovna jedná o stejné změně i s dalšími lékařskými odbornostmi. Podle Jojka však lékaři nesouhlasí, genetici, dětští kardiologové a rentgenologové prý budou plánovanou dohodu pojišťoven s gynekology vetovat.
Ročně se v ČR narodí kolem 4600 dětí s vrozenou vadou, od nejzávažnějších, které ohrožují dítě na životě, až po vady, které při dobré lékařské péči nemusejí mít téměř žádný vliv na kvalitu života. Podle nejnovějších dat za rok 2009 byly s použitím metod prenatální diagnostiky odhaleny závažné vady plodu u 502 těhotných žen. Téměř 60 procent požádalo o umělé ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.