„Nové matrace dostanou všechny krajské nemocnice, podle velikosti a počtu lůžek. Využijeme výhod centrálního dodavatele,“ řekl Právu. Matrace zvyšují komfort pacientů a působí proti proleženinám.
Pokud matrace budou nakoupeny, měly by nemocnice dostat první zásilky na přelomu tohoto a příštího roku.
Podle Adamce leží v nemocnicích zhruba pětina imobilních pacientů. Proleženiny znamenají pro postiženého bolest a dlouhodobou léčbu, vždyť dekubit je vlastně silně narušená až odumřelá tkáň. Léčba dekubitů přijde ročně v Česku na desítky miliónů korun.
Cena matrací se pohybuje od 10 do 25 tisíc korun. Vedení kraje předpokládá, že se na obnově antidekubitálních matrací budou finančně podílet i nemocnice.
Vzhledem k pětileté životnosti těchto matrací bude nejdříve vyměněna zhruba třetina doslouživších.
Nové matrace budou dodávány postupně v průběhu tří let.
Dobré zkušenosti s matracemi i se speciálními antidekubitálními lůžky mají v obou fakultních nemocnicích v Brně. V městské Nemocnici u Milosrdných bratří v Brně letos obnovují už dosluhující matrace, část budou financovat z veřejné sbírky.
Právo
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
MUDr.František Trkan
K panu radnímu Adamcovi a ke krajské radě (z článku není zřejmé o který kraj jde)
Investice 5 mil.korun do antidekubitárních matrací je velmi sporná. Dekubity jsou jednoznačně důsledkem nedostatečné ošetřovatelské péče, i když si to pracoviště, kde dekubity u pacientů vznikají to neradi přiznávají.
Z hlediska etického i zdravotního by bylo nepochybně efektivnější investovat do ošetřovatelské péče, a to jak po stránce kvalitativní,kvantitativní a zcela jistě i personální.