Organizace dnes oznámila, že už bylo propuštěno všech pět jejích spolupracovníků, přičemž tři ze zadržených byli propuštěni už 4. dubna a zbylí dva se dostali na svobodu ve středu. Nyní jsou na cestě domů, aby se znovu setkali se svými rodinami a přáteli, uvedla organizace.
Pětici spolupracovníků Lékařů bez hranic - Peruánce, Dána, Belgičana, Švéda a Švýcara - zadržela skupina ozbrojenců organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která je napojena na teroristickou síť Al-Káida. Incident se odehrál 2. ledna 2014 v nemocnici Lékařů bez hranic na severu Sýrie, kde poskytovali zdravotní péči lidem postiženým konfliktem v zemi.
Lékaři bez hranic byli nuceni kvůli zadržení kolegů uzavřít jednu nemocnici a dvě zdravotní střediska na severozápadě Sýrie. Tato zařízení poskytovala pomoc 150.000 Syřanů.
„Úleva z toho, že se naši kolegové v pořádku vracejí domů, se mísí s hněvem nad tím, jak tento cynický čin odřízl válkou těžce zasaženou populaci od zoufale potřebné pomoci,“ uvedla mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic Joanne Liuová.
Napříč celou severní Sýrií, kde Lékaři bez hranic i nadále provozují několik zdravotnických zařízení, bezpečnostní překážky výrazně omezují možnosti poskytování pomoci. Zdravotnická zařízení jsou bombardována a napadána a zdravotníci jsou zabíjeni nebo jim vyhrožují ozbrojené skupiny, upozorňuje organizace.
Lékaři bez hranic provozují provizorní nemocnice a zdravotnická zařízení na severu Sýrie od června 2012. Zdravotníci v těchto zařízeních dosud provedli více než 7000 chirurgických operací, 53.000 urgentních ošetření a 88.000 ambulantních vyšetření a asistovali u více než 2000 bezpečných porodů.
Lékaři bez hranic kromě toho v zemi podporují 50 nemocnic a 80 zdravotnických zařízeních provozovaných místními zdravotnickými sítěmi.
Rozsáhlé programy má organizace i v sousedních státech, kde poskytuje zdravotnickou pomoc syrským uprchlíkům.