Každý pátý americký chirurg, který se specializuje na operace rukou, přiznal, že nejméně jednou operoval opačnou končetinu. Informuje o tom agentura Reuters.
Výsledky průzkumu, který provedl tým na Universitě Cincinnati College of Medicine v Ohiu, vyšly v únorovém čísle časopisu The Journal od Bone and Joint.
Z celkového počtu 1050 dotázaných lékařů se k operaci opačné konečtiny přiznalo 21 procent chirurgů. Jeden z nich uvedl, že se tohoto omylu dopustil ve třech případech.
Výzva „Podepiš se, kde máš operovat“ má podnítit chirurgy, aby před operací označili postiženou končetinu pacienta. |
Nejčastěji se přitom lékaři zmýlili při operaci prstů; celé dvě třetiny z chybujících chirurgů uvedly, že operovaly nesprávné prsty.
„Operace opačných končetin je záležitost, které se dá předcházet a která se nedá ve větším měřítku nijak ospravedlnit,“ píšou autoři studie.
V roce 1998 iniciovala Americká akademie ortopedických chirurgů (AAOS) kampaň, která má za cíl snížit počet chybných chirurgických zákroků tohoto typu.
Výzva s názvem „Podepiš se, kde máš operovat“ má podnítit ortopedické chirurgy, aby před operací označili svými iniciálami postiženou končetinu pacienta. Tato iniciativa byla úspěšná – zaregistrovalo ji 70% ortopedů v USA a 45% z nich „změnilo své předoperační postupy“.
V případě plastických chirurgů a chirurgů specializovaných na operace rukou však reakce na tuto kampaň nebyla tak výrazná.
Pravý loket, ne levý! zasáhla matka u rentgenu Za vyoperování ledviny uložil soud podmíněné tresty |
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz