Petr Kacíř: Problém s přesčasy se musí řešit na celostátní úrovni

13. 6. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Důvodem odvolání primáře Wiecka nebyl způsob vykazování práce. Těch pravých důvodů je víc a já tyto záležitosti odmítám řešit na veřejnosti. To, co lékaři vykázali, to dostali zaplaceno. Nikdo je k ničemu nenutil - a už vůbec ne něco falšovat. To jsou hodně silná slova," tvrdí ředitel frýdecké nemocnice Petr Kacíř...


Minulý týden jste odvolal primáře gynekologicko - porodnického oddělení údajně z důvodu, že nechtěl falšovat pracovní výkazy.

Důvodem odvolání primáře Wiecka nebyl způsob vykazování práce. Těch pravých důvodů je víc a já tyto záležitosti odmítám řešit na veřejnosti.

S vykazováním služeb v nemocnicích je ale asi problém. Můžete se k tomu vyjádřit?

Je a není. Především partnerem pro ředitele nemocnice v jednání o pracovních záležitostech, které jsou předmětem kolektivní smlouvy, jsou odbory a LOK, které zastupují všechny zaměstnance nemocnice. S těmi jsme celou situaci řešili na začátku roku při dojednávání podmínek kolektivní smlouvy a shodli jsme se na tom, že stávající systém lékařům vyhovuje. Pro mě je v tomto případě rozhodující stanovisko odborů, a ne jednoho člověka.

Pan doktor Wiecek ale tvrdí, že lékaři jsou nuceni falšovat výkazy.

To, co lékaři vykázali, to dostali zaplaceno. Nikdo je k ničemu nenutil - a už vůbec ne něco falšovat. To jsou hodně silná slova. Už v roce 2000 vydalo tehdejší vedení nemocnice ve spolupráci s lékaři směrnici, která stanovovala pravidla pro vykazování služeb. Primář Wiecek byl na pozici primáře od roku 2002. Po celé čtyři roky mu nevadilo, že směrnice platí. V loňském roce zavedl na oddělení nový systém služeb, kdy lékaři čerpají náhradní volno, ale tento systém se neosvědčil.

Můžete být konkrétnější?

Jedním z důvodů bylo například to, že kvůli dovolené a kumulovanému náhradnímu volnu chyběl primář na oddělení více než padesát dnů v roce. Tak si já dobrou péči o pacienty nepředstavuji. Dalším důvodem je to, že celý systém je ekonomicky podstatně dražší, a pokud by měl být zaveden i na ostatních odděleních, nemocnice nebude schopna ekonomicky situaci zvládnout. Výsledkem by byla horší péče o pacienty a zadlužená nemocnice s problematickou perspektivou pro zaměstnance. Fakticky je tento problém řešitelný pouze na makro úrovni.

Ministerstvo zdravotnictví se v této souvislosti vyjádřilo, že nemocnice musejí dodržovat zákony.

Těsně předtím, než se stal David Rath ministrem, nabádal jako předseda komory lékaře k tomu, aby na služby, které se takzvaně nevejdou do pravidel podle zákoníku práce, uzavírali s nemocnicemi obchodní smlouvy. Jinými slovy je naváděl, jak zákoník práce obejít. Nyní tvrdí něco jiného. Se stejným požadavkem mimo jiné přišel lékař Wiecek, který chtěl, ať s lékaři jeho oddělení uzavřeme i obchodní smlouvy na služby. Tato praxe by nemocnici nevadila, ale neřešila by odpočinek lékařů. Sám lékař Wiecek mě požádal o umožnění souběhu praxe v jiné, a to privátní nemocnici, protože tam mají problém s obsazením služeb také.

Moravskoslezský deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?