„Cílem je zabránit korupčnímu sjednávání smluv a obnovit důvěru občanů v řízení pojišťoven. Souběžně s tím usilujeme o získání informací o činnosti pojišťoven soudní cestou,“ řekl dnes novinářům Dostál.
Protonové centrum se domáhá smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) na základě dokumentu, který podepsal v roce 2006 nucený správce. V kauze padla trestní oznámení, chystají se žaloby. Mluví se o hrozbě arbitráže. Centrum vybudované za 4,2 miliardy korun počítalo s miliardou ročně po dobu 15 let za léčení pojištěnců VZP. Jeho investice by bez smlouvy s VZP mohla být zmařena.
Dostál je přesvědčen, že arbitráž nehrozí. Zdravotní pojišťovny jako veřejné instituce smějí uzavřít smlouvu jen po výběrovém řízení. „Nucený správce sice přebírá kompetence ředitele a správní rady, ale ani ti by nemohli uzavřít smlouvu bez výběrového řízení, takže ani on tuto kompetenci neměl,“ vysvětlil právník.
Podle jiných právníků arbitráž hrozí, podle Dostála ale opomíjejí skutečnost, že smlouva o smlouvě budoucí je neplatná právě kvůli tomu, že jí nepředcházelo výběrové řízení. Protonové centrum tak podle Dostála nemá na miliardovou smlouvu nárok.
Stejný postoj má správní rada VZP, která podpořila ředitele pojišťovny v tom, aby smlouvu neuzavřel. Souhlasila také s tím, aby VZP uhradila léčení protonem pacientům, u kterých lékaři potvrdí, že je to jediná možná. VZP posílá své pojištěnce na léčbu protony do mnichovského centra. Do pražského centra je prý pošle v případě, že léčba nebude dražší než v cizině.