Přestože se podle Leoše Hegera deficit na účtu zdravotního pojištění začíná mírně zlepšovat a systém se postupně stává efektivnějším, účetně se z mínusu se v příštím roce dostane pouze na nulu. Právě z tohoto důvodu ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že úhradová vyhláška pro rok 2013 bude napsána restriktivně.
„Bohužel nelze očekávat žádný – nebo jen velmi omezený – nárůst úhrad a neplánujeme ani žádné extra navyšování platů zdravotnického personálu. Velmi mě mrzí, že nemůžeme stejně jako v předchozích dvou letech zvyšovat platy, ale ten systém je opravdu v deficitu a vzhledem k předchozímu zvyšování platů zdravotníků je třeba brát ohled i na okolí, kde platy spíše klesaly,“ oznámil po středečním jednání vlády Leoš Heger. Podle lékařů však za současný stav nese odpovědnost především ministr zdravotnictví a nefungující resort
Další boje o platy?
Profesní a odborové organizace lékařů si ministrovo prohlášení vykládají jako jasné nesplnění závazků vyplývajících z Memoranda o úpravě poměrů ve zdravotnictví, které počátkem minulého roku ukončilo masivní protestní akci lékařů „Děkujeme, odcházíme“, při níž podalo výpověď bezmála 4 tisíce nemocničních lékařů. Podle dohody měly v příštím roce platy zdravotníků dosáhnout 1,5 –3 násobku průměrného platu v zemi. Lékaři už začínají zvažovat další akce, ke kterým by se tentokrát mohly připojit i sestry.
„Každému, kdo má všech pět pohromadě musí být jasné, že ničemu jinému, než síle tato vláda nerozumí a pokud si lékaři a zdravotní sestry – na které nesmíme zapomínat – chtějí prosadit zvýšení platů, které jim vláda slíbila, tak si to budou muset vynutit jedině silou,“ předznamenal v rozhovoru pro ČT24 prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek
Kde vzít peníze?
Podle Milana Kubka nese za současné problémy s financováním zdravotnictví odpovědnost ministerstvo zdravotnictví a především pak Leoš Heger, který „nehájí zájmy svěřeného resortu“ a na vládě i v poslanecké sněmovně prý pravidelně hlasuje pro zákony, které zdravotnictví neprospívají.
Mezi opatření zlepšující financování zdravotnictví, která podle prezidenta ČLK měl ministr na vládě i v parlamentu prosazovat a neučinil tak, patří: zvýšení plateb za státní pojištěnce, zdravotní daň na tabák a alkohol, nezvyšování DPH, funkční regulace cen léků, odstranění „nespravedlností“ při platbách pojistného mezi osobami samostatně výdělečně činnými a zaměstnanci či odstranění stropů pro odvody do veřejného zdravotního pojištění.
„Na tato opatření pan ministr Heger rezignuje, netroufá si je na vládě prosazovat, protože jeho vlastní židle je mu bližší, než zájmy pacientů a svěřeného resortu,“ pravil Kubek.
Leoš Heger vládě představil vlastní sadu opatření, která by měla zdravotnictví finančně pomoci. Kromě již zmíněné restriktivní úhradové vyhlášky pro rok 2013, jde ještě o 13 konkrétních návrhů, jež spočívají z části ve zvyšování spoluúčasti pacientů a z části v posílení kontrolních mechanizmů v celé řadě oblastí. Zvýšit by se měla i transparentnost ekonomických procesů ve zdravotnictví. Další opatření směřují k posílení konkurenčního prostředí na trhu se zdravotním pojištěním.
S úpravami legislativy v oblasti placení zdravotního pojištění, jak požadují lékaři, Heger nepočítá.