Platy doktorů a feminizace zdravotnictví

3. 5. 2012 8:28
přidejte názor
Autor: Redakce
Institut pro veřejnou diskusi: Zdravotnictví se potýká se stárnoucí populací lékařů. Nejkritičtější je situace u praktického lékařství a v oboru pediatrie, kde pracuje pouze 95 lékařů do 40 let, nad 60 let je to pak 601 lékařů. 69 % absolventů lékařských fakult jsou ženy.


„Souvisí to s výdělky ve zdravotnictví. Muži jsou živitelé rodiny a jako lékaři nejsou schopni to utáhnout, proto se toto povolání stává atraktivní spíše pro ženy,“ varoval na třetím setkání cyklu Vize českého zdravotnictví prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle Milana Kubka růst platů lékařů nekopíruje ani inflaci. Navíc lékaři pracují 250 hodin měsíčně. Řešením jsou podle něho investice do lékařských fakult, zvýšení platů lékařů za základní pracovní dobu, změny v organizaci práce a zrušení bariéry mezi nemocničními a soukromými lékaři.

S negativním obrazem českého zdravotnictví polemizoval analytik ministerstva zdravotnictví Jan Kvaček.
Podle něho průměrný plat lékaře v roce 2011 vzrostl o 33 %. Letos prozatím jen v zařízeních MZV ČR o 6,25 procenta. Odhadovaný plat lékaře ke konci roku 2011 byl 61 037 korun měsíčně. Kvaček ale připustil, že negativní stránkou věci je velmi slabá pozice absolventů lékařských fakult, a fakt, že toto povolání všude ve světě doprovází mnoho přesčasů a vysoká zodpovědnost.

Cyklus Vize českého zdravotnictví organizuje Institut pro veřejnou diskusi spolu s týdeníkem Ekonom. Partnery této diskuse byly společnosti Agel, Apotex, Institut sportovního lékařství a Timed. Odborným partnerem byla společnost Advance Healthcare Management Institute.

Záznam debaty naleznete na ZDE

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?