Plíci odstranil robot. Poprvé

9. 11. 2006 8:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Přísloví o zlatých rukou českých lékařů se už brzy bude muset hodně změnit. Například brněnští lékaři už nemají jen zlaté ruce, ale i zlaté roboty. Své o tom ví jedenapadesátiletá Olga Voloszcuková. Ta ve středu podstoupila operaci kvůli rakovině v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny...


Brno - Souhlasila s tím, aby jí tamní lékaři odstranili pravý plicní lalok pomocí robotického systému DaVinci.

Podle lékařů je tato operace mezníkem v hrudní chirurgii. Robotem totiž lékaři nikdy tak rozsáhlý zásah v hrudníku neprovedli. Pacientka navíc dnes z nemocnice odchází. „Operace byla unikátní, takový druh operace jsme s pomocí robotického systému provedli jako první v republice,“ uvedl chirurg Jan Doležel. Do historie medicíny se provedením této operace zapsal přednosta kliniky Ivan Čapov. „Prostě jsem byl u toho, stejně tak jako kolega Doležel. To jsme si nemohli nechat ujít,“ řekl s nadsázkou Čapov. K operaci ale lékaři přistupovali stejně jako k jiným operacím na klinice.

„Měli jsme jen jistotu, že ji tímto způsobem provádíme jako první v republice. Lze tak ale operovat jen v raném stadiu nádorového onemocnění,“ upozornil přednosta Čapov. Po běžné operaci plíce zůstane operovaným od lopatky k prsní bradavce dvanácticentimetrová jizva. Olga Voloszcuková má jizvu dlouhou jen pět centimetrů, a přestože ji čeká další léčení a dlouhý boj s rakovinou, cítí se skvěle. „Toto je moje třetí operace, ale nyní se cítím nejlépe,“ hodnotí svůj stav pacientka. Lékaři a sestry na oddělení i jednotce intenzivní péče jí prý poskytli perfektní péči. „Díky rehabilitační sestře navíc bez problémů hýbám rukama a otáčím se,“ řekla a na důkaz svých slov zacvičila na chodbě kliniky matka dvou dospělých dětí a babička pětiletého vnuka z Hodonic u Znojma. O tom, že ji bude operovat robot, ale své rodině neřekla.

„Všichni mi stejně drželi palce. Neměla jsem strach, vysvětlili mi, že to v mém stavu bude nejlepší. Ani jsem u podpisu nepřemýšlela,“ usmívala se Olga Voloszcuková. Pacienti mívají podle Doležela někdy z robotické operace obavy. „Mají pocit, že je bude operovat neživá hmota. Je potřeba jim vysvětlit, že robot je jen nástroj a prodlouženou rukou chirurga,“ dodal Doležel. Výhodou operace, při níž do těla pacienta zasahuje robot, je menší riziko a operační řez, kratší doba, kterou pacient stráví v nemocnici, a menší bolestivost v místě rány. Robota sice na dálku ovládá chirurg, ten ale lépe a přesněji než ruce chirurga dokáže pracovat v těle a odstraňovat tkáně. Pomocí robotického systému řeší lékaři brněnské nemocnice problémy cévní, gynekologické, urologické, soustředí se na operace pánevního dna a nyní také provádějí operace v hrudníku.

GÁBINA PERINGEROVÁ, Brněnský deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?