Záchranáři chtějí docílit většího povědomí společnosti o základních resuscitačních postupech, včetně použití AED.
Podpora dispečera
„Tento přístroj je schopen rozpoznat srdeční aktivitu a laického zachránce vede v případě potřeby, a to krok po kroku, hlasitými hlasovými pokyny k provedení defibrilace, kterou postižený s náhlou zástavou oběhu potřebuje co nejrychleji,“ uvedl mluvčí záchranné služby Plzeňského kraje Václav Ondra.
Laický zachránce se může spolehnout i na podporu dispečera tísňové linky 155. Ten se v případě použití AED informuje na stav postiženého a ještě během hovoru vysílá na místo nejbližší posádku záchranné služby s lékařem. Na místo události se musí dostavit i majitel AED.
Srdce s bleskem
Majiteli externích defibrilátorů totiž nejsou pouze záchranáři, ale i soukromé subjekty, například soukromé ordinace. Místa, kde mohou občané AED využít jsou pro lepší orientaci viditelně označena samolepkami. Jedná se o bílé srdce, které protíná blesk, umístěné v zeleném poli.
Externí defibrilátory jsou k dispozici například na Krajském úřadě, v Městské knihovně v Lochotíně, u některých sborů dobrovolných hasičů, ve třech domovech pro seniory a jeden má k dispozici i Horská služba Šumava.