Po zavedení nového systému klesla v ČR úmrtnost na akutní infarkt

3. 5. 2012 8:08
přidejte názor
Autor: Redakce
Zavedení nového systému péče o nemocné s akutním srdečním infarktem přispělo v ČR podle předsedy České kardiologické společnosti profesora Petra Widimského k výraznému poklesu úmrtnosti na nemoci srdce a cév. Vznikla síť 22 kardiocenter s nepřetržitým provozem. Problém ale je, že lidé příznaky infarktu podceňují a s přivoláním záchranky váhají. Kardiologové proto chystají osvětovou kampaň.


Nemoci srdce a cév jsou v ČR ročně příčinou úmrtí 60.000 lidí. Za 20 let klesla úmrtnost na infarkt o 60 procent. Přispěla k tomu také preventivní léčba, kdy se lidem s hrozícím infarktem podávají protisrážlivé léky.

Podle člena výboru kardiologické společnosti Petra Kaly je v ČR síť center optimální, jedno na zhruba 450.000 obyvatel. Centra jsou rozprostřena po celém území. Ještě v sanitce udělá lékař EKG, pokud se infarkt potvrdí, nasměruje záchranku rovnou do nejbližšího centra. Tam pacientovi zprůchodní ucpanou cévu takzvanou katetrizací.

Katetrizační léčbu dostává 92 procent pacientů, Česko tak je spolu s Nizozemskem na prvním místě ve srovnání tří desítek evropských zemí. Zákrok se dělá v průměru do dvou až pěti hodin od počátku bolesti, ideální by podle Kaly bylo do tří hodin, k tomu ale musí být poučený pacient, aby věděl, kdy jde o příznaky infarktu, a zavolal sanitu.

Člen kardiologické společnosti profesor Jan Janoušek označil za úspěch také léčení vrozených srdečních vad u dětí. V ČR se ročně narodí 800 dětí s touto dříve většinou smrtelnou diagnózou. Až 70 procent vad ohrožujících bezprostředně život zjistí lékaři u plodu před narozením.

Matky jsou převezeny k porodu do pražské Fakultní nemocnice Motol, kde je dítě do několika dní po narození operováno v dětském kardiocentru. Třetina dětí je operována za pomoci katetrizace, takže jim nezůstane na hrudníku ani jizva. Přes 90 procent pacientů se dožívá s dobrou kvalitou života dospělosti.

O úspěších české kardiologie i cestách dalšího rozvoje péče budou jednat kardiologové na sjezdu 13. až 16. května v Brně. Představí také řadu novinek, od léků po nové intervenční výkony, jako třeba katetrizační léčba chlopenních vad či arytmií. Očekává se kolem 4000 účastníků, mimo jiné uvidí přímé přenosy z operačních sálů.

Kongres doprovázejí i akce pro veřejnost, například odpolední Procházka v rytmu srdce na brněnském náměstí Svobody. Lidé si mohou dát bezplatně změřit tlak, hmotnost, hladinu cholesterolu a cukru v krvi a udělat si vyšetření EKG. Na místě je odborníci budou učit resuscitaci. Připravena je také „přírodní“ tělocvična, například luxovací maraton.
Naďa Myslivcová vit

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?