ČTK to sdělil Miroslav Hlavatý z organizace Red Ribbon, která se zabývá prevencí a bojem proti AIDS. Celkem bylo ke konci dubna v Česku 2221 lidí nakažených HIV.
Počty nakažených v posledních letech výrazně rostou, loni se počet zvýšil o rekordních 235. Za čtyři měsíce letošního roku jich například přibylo více než za celý rok 2006.
V letošním roce zatím přibylo osm pacientů s nemocí AIDS, zatímco devět jich zemřelo. V dubnu žádný nový pacient s AIDS nebyl zjištěn, ale jeden zemřel.
V počtu nově hlášených pacientů s HIV dominuje Praha se 68 procenty. Následují kraje Středočeský, Ústecký a Vysočina, kde laboratoře zjistily shodně po dvou případech. Jeden nový pacient přibyl v Moravskoslezském a Pardubickém kraji. Z hlediska věku se infekcí nakazilo nejvíce lidí ve věku 25 až 29 let, šlo o osm mužů.
Muži představují téměř 84 procent pacientů s HIV. V dubnu se tato skupina rozrostla o 22 lidí, z nichž se většina nakazila při sexu s mužem.
Podle odborníků Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce, varující je ale prudký nárůst počtu pacientů. Zástupci neziskových organizací i lékaři upozorňují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit. Sexuální chování se navíc uvolnilo. Díky moderní léčbě také pacienti mohou žít výrazně déle. Lékaři ale zdůrazňují, že i když moderní terapie má méně vedlejších účinků, přesto je stále nepříjemná a nemoc nevyléčí.
Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení zhruba do šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.