Velmi špatná je situace i v Jižním Súdánu, kde cholera zabijí navzdory suchům. Informovala o tom v tiskové zprávě Norská rada pro uprchlíky (NRC). Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.
Od ledna se v Somálsku nákaza cholerou potvrdila u 48.607 osob, 763 lidí nemoci podlehlo. Značnou část obětí přitom tvoří děti.
V Jižním Súdánu bylo letos zaznamenáno 4930 případů nákazy, 163 z těchto lidí zemřelo. Loni přitom cholera v Jižním Súdánu hlášena nebyla. Podle NRC je situace bezprecedentní, jelikož cholera se v zemi vyskytuje navzdory suchům.
„Cholera je nemoc, které se dá v roce 2017 snadno předejít. Měla by proto patřit jen do učebnic dějepisu. Fakt, že cholera opět zabíjí, je pobuřující,“ řekl generální tajemník NRC Jan Egeland.
Zdravotnictví a vodovodní systémy jsou v Somálsku a Jižním Súdánu jsou podle NRC v důsledku nepokojů ve velmi špatném stavu, což šíření cholery pomáhá. Dodržování správné hygieny je totiž klíčové v boji proti průjmovým onemocněním a může pomoci ochránit před nákazou i více náchylné podvyživené děti.
„Civilisté, často děti, neumírají na zranění z bojů, nýbrž na nemoc, které se dá snadno předejít. Přístup k čisté vodě a správné metody likvidace odpadní vody musí být zajištěn u nejvíce postižených komunit,“ dodal Egeland s tím, že jsou zároveň zapotřebí investice do zdravotního sektoru.
Jižní Súdán je od svého vzniku v roce 2011 zmítán etnickým násilím, v zemi pokračuje od roku 2013 občanská válka. Zemi bylo nuceno opustit asi 3,8 milionu lidí. V některých částech státu jsou zdravotnická zařízení mimo provoz.
V Somálsku usiluje o svržení prozápadní vlády islamistická teroristická skupina Šabáb. Navzdory tomu, že somálská armáda a mírové síly Africké unie v Somálsku (AMISOM) Šabáb vytlačily z hlavních bašt, skupina v zemi nadále páchá krvavé útoky.
poznámka