Do země již dorazilo první letadlo 0SN s pomocí. Přivedlo pitnou vodu, hygienické potřeby a stany. Situaci přeživších, kteří již dvě noci museli strávit pod širým nebem, komplikují silné deště.
„Problémem je nedostatek stanů, mnoho lidí žije stále na ulicích pod širým nebem,“ uvedl úředník, který má na starosti pomoc v oblasti. Chybí také polní nemocnice, protože zdravotnická zařízení, které nebyla poškozena zemětřesením, jsou přeplněné a stovky raněných jsou ošetřovány pod širým nebem.
Kromě města Yogyakarta bylo ještě zničeno blízké město Bantul. V Bantulu zahynulo 2300 lidí, další dva tisíce jich byly raněny a město je z 80 procent zničeno. „Tisíce domů byly poškozeny nebo srovnány se zemí a stále v nich mohou být uvězněni lidé,“ uvedl představitel města Bantul Idham Samaví.
Pomoc z celého světa
V pondělí se v Ženevě uskuteční schůzka humanitárních organizací OSN ohledně pomoci zemi postižené katastrofou. Velká Británie slíbila dát na pomoc 5,5 miliónu dolarů, Evropská unie 3,8 miliónu, USA 2,5 miliónu. Austrálie 2,3 milióny, Čína 2 milióny a Kanada 1,8 miliónu. Pákistán do země poslal třicet tun stanů, přikrývek, zdravotnického materiálu a potravin.
Česká republika by měla poskytnout Indonésii podporu až do výše pěti milionů korun, konkrétní částku a podobu pomoci má brzy sdělit ministerstvo zahraničí.
Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály zasáhlo v sobotu v 5.54 ráno místního času (00:54 SELČ).25 kilometrů dlouho oblast okolo města Yogyakarta.
Novinky.cz