Nejnovější oběti byly zaznamenány v komerčním hlavním městě Číny Šanghaji, kde se objevila většina dosud potvrzených případů. Nákaza už ale byla zjištěna i v metropoli Pekingu.
Zdroj nákazy se zatím čínským odborníkům nepodařilo najít. Ceng Kuang, hlavní epidemiolog Čínského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (CDPCC), uvedl, že zhruba 40 procent obětí nebylo v doložitelném kontaktu s živou drůbeží. „Jak se tihle lidé nakazili? To je záhada,“ řekl Ceng místním novinám.
Nadále se ovšem předpokládá, že virus H7N9 se přenáší přímým kontaktem s nakaženou drůbeží. Důkazy přenosu z člověka na člověka podle Světové zdravotnické organizace (WHO) neexistují a doposud se také nákaza neobjevila ani mimo Čínu.
Panika kolem nového kmene ptačí chřipky už přiměla mnoho Číňanů, aby přestali jíst kuřecí maso ze strachu z nákazy. Od objevení zpráv o novém viru zaznamenal čínský drůbežářský sektor rekordní ztrátu převyšující deset miliard jüanů (asi 32 miliard korun).
Infekce novým virem byla poprvé oficiálně potvrzena v březnu ve východní Číně. Úřady poté nařídily rozsáhlé vybíjení drůbeže a zákaz obchodu s živými ptáky v řadě měst, včetně finanční metropole Číny Šanghaje. V posledních dnech byla nákaza registrována i v Pekingu a v centrální provincii Che-nan.
Zdravotníci se obávají, že se virus H7N9 začne chovat jako jeho známější příbuzný H5N1. Ten v roce 2003 začal decimovat drůbež v Asii a usmrtil ve světě 360 lidí, kteří většinou přišli do přímého kontaktu s infikovanými ptáky.