Každých čtyřicet vteřin jedna sebevražda
Na čtyřicet nevládních organizací, svazů a institucí, zahrnujících odbory, psychologické poradny stejně jako Spolkovou lékařskou komoru, se včera sdružilo pod hlavičkou Národního programu prevence sebevražd. V jeho rámci hodlají němečtí psychologové zahájit široce rozvinutou kampaň v médiích, ale také ve školách.
Celosvětově je totiž mezi teenagery třetí nejčastější příčinou smrti právě sebevražda. Všeobecně se také více zabíjejí muži než ženy. Daleko nejčastěji pak osoby starší šedesáti let.
„Náležité mediální informování veřejnosti umožňuje omezit míru sebevražd,“ tvrdí profesor Armin Schmidtke z univerzity v bavorském Würzburgu, který se ujal řízení programu.
Někdy stačí osvítit most nebo oplotit trať
Součástí projektu budou i jednoduchá opatření, jako je oplocení některých exponovaných úseků železničních tratí, výroba menších (a tedy hůře zneužitelných) balení sedativ či noční osvětlení mostů.
„Na mostech se jako velmi účinné ukazují tabulky s nápisy Když si chcete vzít život, volejte nejdříve na níže uvedené číslo,“ uvedl profesor Schmidtke.
V Německu si každoročně vezme život přes jedenáct tisíc lidí a dalších sto tisíc se o to pokusí. V nových spolkových zemích je přitom míra dobrovolného odchodu ze světa vyšší než na západě země. Hlavní příčinou sebevražd jsou ale podle Schmidtkeho - tak jako jinde ve světě - depresívní onemocnění.
Podobný program, s nímž loni v lednu přišla univerzita v Norimberku, přinesl veskrze pozitivní výsledek. Podle následné studie se počet sebevražd v Německu v roce 2001 po intenzívní mediální kampani snížil o plnou třetinu.
Světový primát drží Litevci a Ukrajinci
Podle údajů Světové zdravotnické organizace zemřelo v roce 2000 násilnou smrtí přes půl druhého miliónu lidí, 815 000 z nich si přitom sáhlo na život.
Česká republika náleží podobně jako Německo s patnácti až šestnácti sebevraždami na sto tisíc obyvatel statisticky do evropského průměru.
Celosvětový primát nedrží v tomto ohledu Američané či Švédové, o nichž se v této souvislosti hovoří nejvíce, nýbrž občané bývalého Sovětského svazu. Podle posledních čísel „vede“ Litva s padesáti dokonanými pokusy o sebevraždu na sto tisíc obyvatel. O dvacet sebevrahů méně vykazuje Ukrajina.
Občané Spojených států se nicméně zdaleka nejčastěji zabíjejí způsobem, který kdysi zvolil Ernest Hemingway. Přiloží si k hlavě střelnou zbraň. Z přibližně třiceti tisíc Američanů, kteří v roce 1998 spáchali sebevraždu, jich více jak polovina za tímto účelem užila revolver či pušku.
Hospodářské noviny, 28.11.2002