„Nejčastěji jsme vyjížděli k případům náhlého zhoršení zdravotního stavu starších a chronicky nemocných pacientů,“ uvedla. Druhou nejpočetnější skupinu tvořily zásahy u úrazů. Záchranáři v prvním pololetí v regionu pomáhali u 1172 dopravních nehod.
Ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý opakuje, že nárůst výjezdů způsobuje několik stálých faktorů. Například často prý jde o jistou pohodlnost pacientů, kteří si místo toho, aby osobně navštívili lékaře, zavolají sanitku. „Je to pro ty lidi zkrátka jednodušší,“ řekl Slabý před časem.
Více než třetinu výjezdů z celého kraje zaznamenali záchranáři v prvním pololetí na Českobudějovicku. To je podle Slabého také další dlouholetá tradice. „Jedná se o nejhustěji zalidněnou lokalitu s nejvyšším počtem obyvatel. Z toho potom ten vysoký počet výjezdů logicky vyplývá,“ uvedl Slabý.
Jihočeská záchranná služba má 27 výjezdových základen. Zatím poslední přibyla letos v dubnu ve Vacově na Prachaticku. „Přes den v kraji pracuje 48 výjezdových posádek, v noci jich je 40. Provoz je od 1. února 2012 nově řízen jediným operačním střediskem, které sídlí v Českých Budějovicích,“ uvedla Kafková.