„Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) navrhují zařízením následné péče uzavřít smlouvu fakticky na šest měsíců. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) navrhuje sjednat snížení počtu lůžek v LDN,“ sdělil ČTK krizový štáb, v němž jsou vedle nemocnic také pacienti, zdravotně postižení, senioři a odbory. Nemocnice podle krizového štábu takové smlouvy odmítnou.
„VZP se důrazně ohrazuje proti tvrzení krizového štábu. VZP nenavrhuje plošné snížení lůžek v LDN. Je si vědoma jejich potřeby, proto v řadě regionů naopak podporuje transformaci akutních lůžek na následná,“ řekl ČTK mluvčí VZP Jiří Rod. „Informace krizového štábu jsou zcela zavádějící a nepravdivé,“ řekl ČTK ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
Podle Roda VZP pouze v individuálních případech, ale vždy po předchozí vzájemné domluvě s poskytovateli zdravotních služeb, počty lůžek následné péče mění. „V těchto případech se jedná o počty v řádu jednotek, případně jsou tato lůžka transformována na sociální,“ zdůraznil.
Podle AČMN navrhují pojišťovny nominálně smlouvy na následnou péči na pět let, ale rozsah a struktura péče v nich nejsou sjednány. To se má stát až k 30. červnu 2013. „Z návrhů vyplývá, že kdyby nemocnice nesouhlasily s rozsahem a strukturou péče podle požadavků pojišťovny, smlouvy by po šesti měsících končily,“ tvrdí AČMN.
Podle Gajdáčka však ZPMV nijak neomezí rozsah zdravotnických služeb v zařízeních dlouhodobé následné a paliativní péče, s těmito zařízeními uzavře smlouvy na pět let. „Jediné, co chceme, je, aby nám tato zařízení do půl roku elektronicky zaslala aktualizovaná data o rozsahu poskytovaných služeb a personálním vybavení. Nic víc, pouze aktualizovaná data,“ zdůraznil.
Mluvčí OZP Mario Böhme soudí, že výhrada AČMN vychází z chybné interpretace některých bodů navržené smlouvy. „Rozporované ustanovení je snahou o vytvoření nutného časového prostoru pro aktualizaci podkladů k naplňování smluvního vztahu,“ řekl ČTK s tím, že v současné době již řada poskytovatelů návrh akceptovala a podepsala.
Mediální a marketingový manažer VoZP Richard Medek doplnil, že pojišťovna dělá všechny kroky v zájmu svých pojištěnců, prvořadým úkolem je dostupnost zdravotní péče pro klienty a její odpovídající úroveň.
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.