„Nároky pacientů se spíš zhorší. Nepovede to ke zvýšení kvality, ale vyvolá to ve zdravotnictví spíš daleko větší chaos,“ řekla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní nejsou zákony dopracovány a chystaly se ve spěchu. Situaci prý navíc komplikovala ještě řada pozměňovacích návrhů, s nimiž přišli poslanci. „Je to složitá matérie. Nevyznají se v ní pomalu ani právníci. Schvaluje se bez znalosti věci,“ řekla Žitníková.
Za „šité horkou jehlou“ označil schválené reformní normy i viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. Také podle něj se v zákonech změny dělaly narychlo na poslední chvíli a pořádně se neprojednaly. Některá ustanovení považuje Mrozek za nejednoznačná, což by mohlo vést k soudním sporům. Těch se obává i Žitníková.
Sněmovna dnes schválila trojici reformních zákonů o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. „Jde o zásadní a do značné míry revoluční změnu zdravotnického práva,“ řekl ČTK náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Podle něj se nahrazuje zákon ze 60. let minulého století o péči o zdraví lidu.
Nová norma o zdravotních službách počítá podle ministerstva s posílením práv pacientů či se zavedením registrů. Podle odborářky by právě ony mohly „být v kolizi“ se zákonem na ochranu osobních údajů. Komora kritizuje přeregistrování zdravotnických zařízení. „Všechna zdravotnická zařízení se budou muset znovu registrovat. Je to byrokratický nátlak,“ řekl Mrozek. Podle Plíška se registrace ale zjednodušuje a nebude k ní potřeba tolik údajů.
Za bezkonfliktní považuje komora jen zákon o záchranné službě. V něm vidí nejmenší problém i odbory. Požadovaly ale, aby se v něm objevil sociální program pro záchranáře. Ustanovení o tom, že by měli dostávat odchodné, ale dnes z normy z technických důvodů vypadlo. Poslanci se zmínili o tom, že by úpravu mohl zapracovat Senát, který by pak zákon vrátil do dolní komory. Podle Plíška by se benefity pro záchranáře mohly objevit i v zákoníku práce.
Žitníková uvedla, že se odboráři snažili na tripartitě i s ministerstvem dohodnout na změnách některých částí zákonů, ale většinou neuspěli. Chystají se proto nyní oslovit senátory, aby normy upravili.