Podle vědců ptačí chřipka ohrožuje biodiverzitu planety

20. 4. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ptačí chřipka představuje vážnou hrozbu pro biodiverzitu naší planety. Uvedli to britští vědci, kteří znovu připomněli, že choroba nezabíjí jen drůbež a lidi. Zasaženo jí bylo podle nich už nejméně 11 řádů ptáků, ale také třeba tygři, levharti a domácí kočky, fretky či myši...


„Virus H5N1 by mohl znamenat pro řadu druhů divokých ptáků a savců riziko vyhynutí… Musíme sledovat divoké ptáky a savce v těch zemích, kde se virus nějakou dobu vyskytoval,“ zdůraznila podle internetových stránek BBC Diana Bellová ze střediska pro ekologii a evoluci při univerzitě v britském Norwichi.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Podle expertů z týmu Bellové je nemoc hrozbou pro biodiverzitu v mnoha asijských zemích, které jsou v centru pozornosti ekologů.

Tým Diany Bellové konkrétně zkoumal propuknutí viru H5N1 u ohroženého puchola malého z čeledi cibetkovitých, který žije v lesích Vietnamu, Laosu a jižní Číny.

Loni v létě tři tato zvířata nákaze podlehla. Jak se infikovala, není známo, protože tento druh nekonzumuje drůbež.

Kontaminovaným masem se ale již nakazili kupříkladu tygři, levharti či domácí kočky; v laboratořích došlo k infikování myší a fretek. Mezi divokými ptáky nemoc už postihla racky, čápy, holuby, orly, jeřáby, pelikány, papoušky či sovy.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?