Podle Vobořila má ČR včasné varování u drog, ale ne u alkoholu

17. 9. 2012 7:45
přidejte názor
Autor: Redakce
Zatímco v Česku funguje systém včasného varování před drogami, chybí pro alkohol. ČTK to řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Je přesvědčen o tom, že s pomocí varovacího modelu se nemusela metanolová aféra v Česku dostat tak daleko a prohibice se možná nemusela vyhlašovat. Vobořil chce v pondělí premiérovi předložit návrhy kroků, jaké by bylo podle něj možné nyní pro minimalizování rizik podniknout.


„Kdyby systém včasného varování existoval, řešení se mohlo urychlit a k prohibici vůbec nemuselo dojít,“ míní Vobořil.

U drog systém včasného varování funguje, a to domácí i mezinárodní. V Česku působí skupina, v níž jsou zástupci jednotlivých resortů i odborníci z praxe. Pokud se objeví informace o úmrtí na určitou drogu, zprávu si okamžitě předávají a spojí se i s cizinou. Údaje dostanou hned koordinátoři v krajích i epidemiologové, kteří začnou situaci na místě prozkoumávat a řešit. Když přibude další oběť či dvě oběti, informují se média, aby varovala veřejnost. „Nebezpečí se tak daří eliminovat hned na začátku,“ uvedl Vobořil.

Podle něj to podobně funguje třeba i u závadných potravin či jiných výrobků, před nimiž zas varuje hygienik. Případná rizika se tak daří zmenšit a epidemie stopnout.

Národní protidrogový koordinátor podotkl, že s epidemiology prodejci obvykle spolupracují a snaží se s nimi nebezpečí odhalit, před policií z obavy před tresty a sankcemi ale spíš vše podezřelé ukryjí a stáhnou se. Vobořil se obává toho, že by tak nalezení zdroje metanolu mohlo trvat ještě delší dobu. Po vinících a zdroji otrav policisté nyní usilovně pátrají. Náměstek policejního prezidenta a šéf vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera dnes uvedl, že vyšetřování pokročilo od prodejců přes dealery a směřuje k dodavateli surovin.

Podle Vobořila se ročně v Česku metanolem otráví zhruba desítka lidí a bývají asi tři oběti. Za poslední dny připravil metylalkohol o život ale už 20 lidí. V nemocnicích podle ministerstva zdravotnictví dnes bylo 38 osob.

V krizovém štábu, který kvůli metanolu vznikl, národní protidrogový koordinátor není. Na zasedání byli experti na drogy jen ve středu. Vobořil se chystá v pondělí předložit premiérovi návrhy, jak by se dalo v nynější situaci podle něj postupovat. Navrhovat bude mimo jiné i případné zavedení systému včasného varování pro alkohol.

Vobořil od svého nástupu do funkce národního protidrogového koordinátora prosazuje, aby se proti nelegálním i legálním drogám postupovalo podle jedné strategie. Kritizuje třeba nadměrné pití alkoholu a jeho tolerování. Už dřív přiblížil některá opatření, která měla zabránit třeba popíjení alkoholických nápojů dětmi.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?