Rokycany mají podle požadavků pojišťoven přijít o gynekologicko-porodnické a dětské oddělení. Ve Stodě na Plzeňsku se prý vyvíjí zatím situace lépe, ale diskuze pokračuje. „Doufám, že do měsíce bude nějaký posun,“ dodal hejtman. Z posledního jednání kraje a pojišťoven vzešla dohoda o společném postupu se všemi pojišťovnami, s nimiž má šest krajských nemocnic smlouvy. Pojišťovny zatím podle hejtmana jednají ve shodě a vystupují jako blok, žádná není vstřícnější než jiná.
„U Stodu pojišťovny uznaly, že pokrývá jak Plzeň-jih, tak Tachovsko (tam nemocnice chybí) a je v té síti nemocnic nenahraditelný,“ uvedl šéf krajského Zdravotnického holdingu Jiří Fojtík.
Plzeňský kraj už zhruba rok jedná o nových smlouvách o úhradách lékařské péče na roky 2013 a dále. „Staré platí do konce letošního roku a abychom se nedostali do žádné tíživé situace, tak vidím, že bychom měli mít jasno do září, ale lépe by bylo dohodnout se do pololetí,“ dodal Chovanec. U pojišťoven je ale podle hejtmana problém, že jejich krajské pobočky nemohou tyto smlouvy uzavírat. Vedou jednání, ale finální rozhodnutí je na ústředích, dodal hejtman.
Kraj podle něj nepřipustí zrušení žádné své nemocnice ani výrazné omezení provozu. Pokud by se s blokem pojišťoven nedohodl, bude podle Chovance hovořit s jednotlivými pojišťovnami. Zdravotní péči by se pak kraj pokusil zachovat, i kdyby péče v daném zařízení nepokrývaly smlouvy se všemi pojišťovnami, ale jen s některými.
Kraj počátkem roku navrhl pojišťovnám, že sníží do roka počet akutních lůžek o 123, tedy o 15 procent, v Klatovech, Stodu a Rokycanech. „Vnímají to jako pozitivní krok k diskuzi, ale jednání je složité, musí to potvrdit Praha,“ řekl hejtman. Stodská a rokycanská nemocnice navrhly snížit počet akutních lůžek shodně o 24. V Rokycanech především na interně, ve Stodě na gynekologicko-porodnickém oddělení.