Pojišťovny letos vyplatí za ztrátu výdělku o 140 mil. Kč více

5. 2. 2019 7:58
přidejte názor
Autor: Redakce
Pojišťovny letos vyplatí lidem na náhradách za ztrátu výdělku kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání 4,24 miliardy Kč, meziročně o 140 milionů korun více. Vyplývá to z odhadů České asociace pojišťoven. Stouply také náhrady na výživu pozůstalých po zaměstnancích, kteří zahynuli v práci nebo zemřeli v důsledku nemoci z povolání. Vláda od letošního ledna zvýšila náhrady za ztrátu výdělku kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání o 3,4 procenta.


V prvním pololetí 2018 se podle dat Českého statistického úřadu v Česku stalo 23.525 pracovních úrazů s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny. Za stejné období bylo 57 smrtelných úrazů, což je o 15 případů více než v prvním pololetí 2017. Kvůli dočasné pracovní neschopnosti pro nemoc a úraz denně chybělo na pracovištích 224.441 pojištěnců.

"Odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání musí jít ruku v ruce s rostoucí mzdou i důchody, protože tyto veličiny jsou důležité pro výpočet náhrad za ztrátu výdělku, valorizace je tedy logická. Nicméně vedle důsledků je třeba upozornit na příčiny úrazů. Polovina smrtelných úrazů připadne na stavebnictví, ale systém bezpečnosti práce kulhá v celé ČR a nezřídka funguje jen na papíře," uvedl Ondřej Švadlenka z Ardon Safety, která se specializuje na ochranu zaměstnanců ve firmách. Nejlevnější pracovní pomůcky podle něj mívají slabou ochrannou funkci a v praxi zapříčiní více úrazů.

Náhrady za ztrátu výdělku představují rozdíl mezi průměrným výdělkem zaměstnanců před vznikem škody a výdělkem po pracovním úrazu či po zjištění nemoci z povolání. Rozdíl zahrnuje i případný invalidní důchod poskytovaný z téhož důvodu.

"Pokud by nedošlo k valorizaci, zaměstnanci s úrazem či s nemocí z povolání by byli rok od roku poškozováni z důvodu nárůstu průměrné mzdy. Výpočet náhrad by se neměnil a výše náhrady by stagnovala. Totéž by zasáhlo i pozůstalé po zemřelých zaměstnancích. Navíc v Česku máme časté případy pracovníků, kteří mají po úrazu či nemoci přiznaný invalidní důchod. Těm by se kvůli zvyšování důchodů každoročně snižovala renta. Platí, že když poškození zdraví, způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání dosahuje 35 procent, má poškozený nárok i na invalidní důchod, a to je pravidelně druhý příjem poškozených," upozornila místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.

Podle informací, které získalo ministerstvo práce a sociálních věcí od pojišťoven, u nichž si zaměstnavatelé mohou sjednat zákonné pojištění odpovědnosti za škody při pracovních úrazech nebo nemoci z povolání, pobírá náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti 12.750 poškozených. Náhrady nákladů na výživu pozůstalých jsou vypláceny 470 pozůstalým. Dopad navýšení náhrad o 3,4 procenta je pro státní rozpočet odhadován na 681.000 korun.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?