Pokousání či bodnutí hmyzem vyjde VZP na desítky milionů ročně

3. 8. 2017 7:12
přidejte názor
Autor: Redakce
Téměř 21,5 milionu korun loni vynaložila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na léčbu pacientů pobodaných od včel, vos nebo pokousaných od jiného hmyzu.


Počet případů loni překročil 26.000, a rok od roku pomalu roste. Spolu s tím se zvyšují i náklady na ošetření, informoval mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. Pro většinu zdravých lidí není žihadlo nebo třeba pokousání od komárů důvodem pro vyhledání lékaře. I tak zdravotnická zařízení loni VZP nahlásila 26.073 pacientů s diagnózami „kontakt se sršni, vosami a včelami“ a „kousnutí nebo bodnutí nejedovatým hmyzem.“ V roce 2015 bylo případů 25.702, a o rok dříve bylo s bodnutím či pokousáním od hmyzu ošetřeno 20.298 lidí.

Nárůst počtu případů se projevil i v nákladech na jejich ošetření. Loni na ně VZP vydala 21,457.000 korun, zatímco o dva roky dříve to bylo skoro o tři a půl milionu méně.

Ke zmírnění obtíží způsobených bodnutím nebo kousnutím hmyzu většinou stačí studený obklad či zklidňující mast. Těžší reakce na hmyzí jed ale mohou zažít lidé trpící alergií, nebo ti, kdo mají například problémy s atopickým ekzémem. Žihadlo jim může způsobit různě závažné problémy, a v krajním případě vyvolat až takzvaný anafylaktický šok. Ten se projeví například problémy s dýcháním, bušením srdce, nevolností, mdlobami, až ztrátou vědomí.

První pomoc u osoby alergické na hmyzí bodnutí spočívá v chlazení místa vpichu a podání protialergického léku, který by tito lidé měli nosit pokud možno u sebe. „Při celkové šokové reakci je ale potřeba vyhledat lékaře vždy, i když se podaří příznaky utlumit za pomoci léků,“ upozornil Sršeň.

1)
poznámka

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?