Policie s lékaři chtějí v Praze lepší péči pro oběti znásilnění

27. 2. 2013 8:07
přidejte názor
Autor: Redakce
Lepší péči pro oběti znásilnění by měla zajistit dohoda mezi pražskou porodnicí v Podolí a Policií ČR. Zlepšit by se měla především lékařská vyšetření, aby se zabránilo další traumatizaci znásilněných. Smlouvu dnes podepsal pražský policejní ředitel Martin Vondrášek a ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze - Podolí Jaroslav Feyereisl.


Podle policie a psychologů, kteří doprovázejí oběti znásilnění na lékařské vyšetření, lékařský personál s těmito ženami ne vždy jedná tak, aby zabránil jejich sebeobviňování. „Proto je vhodné spolupracovat s vybranými zdravotnickými zařízeními, kde lékaři znají metodiku postupu při vyšetření obětí sexuálních trestných činů a jsou i poučeni, jak se k obětem znásilnění mají chovat,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Policie eviduje za loňský rok 669 případů znásilnění a 46 případů sexuálního nátlaku. Podle České ženské lobby, která v Česku hájí práva žen, je násilí na ženách mnohem rozšířenější, než ukazují statistiky. Podle sexuologického ústavu znásilnění policii oznámí jen tři procenta obětí.

Psychologové také varují, že kolem znásilnění panuje řada mýtů. Patří mezi ně třeba to, že si žena znásilnění vykoledovala svým provokativním chováním nebo že manžel nemůže znásilnit svou manželku. Okolí znásilněné ženy má navíc tendenci část viny za zločin připsat oběti samotné.

Podobně jako znásilněné ženy jsou zvláštní skupinou obětí trestných činů také děti. V pražském Muzeu policie dnes zpřístupnili výstavní panel o vyšetřování kriminality páchané na dětech a speciálních výslechových místnostech pro dětské oběti a svědky závažné trestné činnosti. V Česku je nyní 41 těchto speciálních místností, jednu z nich dnes policie zprovoznila v Havířově. Policie také organizuje vzdělávací semináře se zaměřením na výslech dětského svědka.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?