Policie: Z archivu ČLK se žádné dokumenty neztratily

20. 4. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Z archivu České lékařské komory (ČLK) se žádné dokumenty neztratily. Policie proto odložila trestní oznámení bývalé viceprezidentky komory Heleny Fouskové. "Vše, co postrádali, dohledali, trestný čin se tedy nestal," řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Informace o nalezení dokumentů Fouskovou překvapila...


Fousková oznámila ztrátu dokumentů krátce poté, co Česká televize loni odvysílala záznam skryté kamery. Na něm dlouholetá spolupracovnice ministra zdravotnictví Davida Ratha Eva Klimovičová údajně žádá zástupce farmaceutické firmy o to, aby dal tři miliony korun za reklamu v časopisu komory Tempus Medicorum.

Slibovala mu za to prý setkání s Rathem, který tehdy ČLK vedl a účastnil se jednání o úhradách léků z pojištění. Klimovičová, která magazín vydávala, byla koncem března obviněna z korupce.

Fousková patří k Rathovým oponentům, po jeho odchodu na ministerstvo stanula dočasně v čele komory. Po odvysílání záznamu chtěla smlouvy na časopis prověřit. Nemohla je ale najít. Prohlásila, že archiv ČLK, v němž byly i zápisy z představenstva o uzavírání smluv, byl vykraden. Obrátila se na policii.

„Do 14. ledna, kdy já jsem řídila komoru, tak se (materiály) nenašly. Skutečně jsme je pečlivě hledali, ale nebyly,“ řekla dnes ČTK Fousková. Dodala, že v archivu chyběly originály smluv. K dispozici sice byly zápisy z jednání představenstva, ale jen v elektronické podobě.

„Podstata problému byla v tom, že ty zápisy měly přílohy. A ty v elektronické podobě nebyly,“ doplnila Fousková. Podle ní by se například dodatečně vytištěné záznamy daly jen těžko ověřit.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Fousková již dříve uvedla, že skupina kolem Ratha se „snažila prosazovat své osobní, finanční a mocenské zájmy nepřijatelným způsobem“. Narážela mimo jiné také na vykradení archivu. Vedení ČLK i Rath její jednání označili za účelové, podle Ratha byly při předání dokumenty v pořádku.

Klimovičová obvinění z korupce již dříve odmítla. Rath se od ní distancoval krátce po zveřejnění záznamu. Později ale uvedl, že si jeho bývalá spolupracovnice na záznamu o úplatek neříká. Mínil, že miliony jí naopak nabízel zástupce farmaceutické společnosti Aleš Prokopenko, který je navíc členem ODS.

Ministr tehdy také řekl, že má určitou pochybnost o tom, zda nahrávka nebyla sestříhána a „poněkud zmanipulována“. Za zmanipulovaný rozhovor označila i Klimovičová.

Komora nyní hledá nového vydavatele pro svůj časopis. Její prezident Milan Kubek chce, aby ČLK dostávala z výnosu magazínu alespoň milion korun ročně.

V předchozích letech, kdy časopis vydávala mimo jiné i společnost Klimovičové Meditempus, neměla z vydávání ani korunu. Magazín vychází nákladem 43.500 kusů, lékaři ho dostávají zdarma.

Smlouvu s Klimovičovou vypověděla loni Fousková. Podle ní většina výdělku mohla jít na konto vydavatelky.

Rath loni v prosinci uvedl, že zvažuje trestní oznámení na Fouskovou pro podezření ze spáchání trestného činu pomluvy a zasahování do cizích práv.

Vedlo jej k tomu její tvrzení, že smlouvy na vydávání časopisu byly pro komoru údajně po mnoho let nevýhodné.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Se znalostí prostředí to vidím takto : Je známo, že bývalé představestvo se zřeklo své povinnosti kontrolovat hospodaření ČLK. Vše tedy řídil Rath a jeho lidé. S nástupem dr. Fouskové hrozilo, že by mohla začít jednotlivé smlouvy a jejich plnění prověřovat. Proto bylo nutné dokumenty ztratit.

Nyní je prezidentem opět Rathův člověk. Hrozilo, že ze ztráty dokumentů bude problém a tak se honem „najdou“. Zda se našly ty skutečně ztracené, zda se našly i všechny přílohy - to jest hlavně smlouvy tzv. odsouhlasené představenstvem (které o nich ale mnohdy nic nevědělo), zda nedošlo ke změnám v těchto smlouvách, to se již nikdo nedoví.

Vyšetřování bylo zastaveno, zapomeňte… Celá tato aférka je opět velmi pádným důkazem potřebnosti důkladné prověrky hospodaření Ratha prostředky ČLK. Ne nadarmo se právě jeho klika této prověrce již léka urputně brání. Nejsem si jist, zda by to neměla udělat Policie ČR. Tak to vidím já. Vidět to lze jistě i jinak.

Jan Neiser

Tak nám splaskla další mediální bublina, která se hlasitě vynořila jistě jen čirou náhodou v době, kdy se D.Rath měl stát ministrem…

Není těch náhod, které mají „hrát do noty“ velkým vlastníkům ve zdravotnictví, trochu moc? Logicky mě to vede (a doufám že nejen mě) k úvaze, že lékaři opravdu tvoří dvě antagonistické, nesmiřitelné skupiny. Jen jejich vymezení je trochu jiné, než se nám „modré“ sdělovací prostředky snaží namluvit. Nejsou to nemocniční proti soukromým, ale nemocniční + skutečně pracující soukromí proti „velkým vlastníkům“, snažícím se parazitovat na naší práci!


  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?