Polský pár žaluje kvůli ohrožení života výrobce závadného léku

15. 11. 2006 7:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Polští manželé z Jajkowic ve Slezku žalují u civilního soudu kvůli ohrožení života farmaceutickou společnost Jelfa, která dodala na polský trh závadný lék corhydron. Renata Gembalczyková po užití léku upadla do bezvědomí, zachránilo ji rychlé přivolání lékařské pomoci. V celém Polsku je již vytipováno 27 případů úmrtí pacientů, které by mohly souviset s užitím corhydronu…

Varšava –

Manželé se nyní rozhodují, kolik budou požadovat od společnosti, která je zodpovědná za produkci závadného léku. Vedení firmy již oznámilo, že vyplatí odškodnění osobám, kterým by se cokoliv stalo po užití léku.

Corhydron je lék proti astmatu a alergiím. Celkem 6600 balení polský výrobce omylem naplnil potenciálně smrtelným lékem chlorsuccillinem. Ten se používá v chirurgii jako anestetikum a látka uvolňující svalstvo. Jeho požití ale může být až smrtelné, nedostane-li se pacientovi včas lékařské pomoci.

Renata Gembalczyková několik let trpí alergií, 24. září si po záchvatu vzala dvojitou dávku corhydronu. Doma upadla do bezvědomí a jen díky pohotové reakci manžela a syna, kteří ihned přivolali záchranku, žena přežila.

Takovýchto případů bylo v celém Polsku více. Prokuratura již prověřuje ampulky léku corhydron, který dostal při resuscitaci šestapadesátiletý muž, jenž později zemřel. Státní zástupce zjišťuje, zda užití léku mělo nějaký vliv na zdraví poškozeného. Podle znalců byla příčinou jeho smrti nedostatečná činnost krevního oběhu a dýchacích cest.

Lublaňská prokuratura se bude zabývat všemi případy, kdy u pacienta při operaci nastaly komplikace po užití corhydronu a dotyčný zemřel. Rodiny ohlásily šest případů pacientů, u kterých je podezření, že zemřeli po užití corhydronu. Oznámení se týká zejména starších osob, většina pacientů zemřela doma. Podezřelých případů v celém Polsku je 27. Zatím není jasné, zda se budou provádět exhumace těl, protože corhydron skutečný i závadný se rozpouštějí v těle velice rychle. Státní zástupce Robert Bednarczyk novinářům řekl, že zatím nelze uvést, zda se na smrti kterékoliv z osob podílel corhydron.

V Jelfě stále trvá kontrola, kterou na konci minulého týdne zahájili inspektoři. Vstupní prohlídka ukázala, že ve firmě byly špatně zabezpečeny ampulky s léky, například na nich chyběly etikety. Jelfa kvůli tomuto skandálu musela zastavit veškerou výrobu.

Ministerstvo zdravotnictví nadále vyzývá Poláky, kteří mají doma corhydron, aby ho neprodleně vrátili do lékáren. Lidé se mohou o podrobnostech informovat na bezplatné lince.

Všechna vyměněná balení byla podle agentury PAP distribuována na polském trhu. Corhydron není v Česku podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv registrován.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?