O této metodě umělého oplodnění bude tento týden jednat dolní komora polského parlamentu a někteří konzervativní poslanci by chtěli, aby byla v Polsku zcela zakázána. Problémy s početím potomka má každý pátý polský pár.
Hoser, který je členem komise pro záležitosti bioetiky polské biskupské konference, v sobotu v rozhovoru pro polskou agenturu PAP pohrozil stoupencům mimotělního oplodnění z řad zákonodárců.
„Pokud si jsou vědomi toho, co dělají, a chtějí, aby taková situace vznikla, pokud nedělají nic pro zamezení škodlivosti takového zákona, jsou podle mě mimo společenství katolické církve,“ prohlásil arcibiskup. „Početí se má odehrávat jedině přirozeným způsobem,“ dodal.
Polsko doposud nepřijalo zákon, který by vymezoval právní hranice pro umělé oplodnění metodou in vitro. Jelikož není zakázané, soukromé kliniky ho provádějí. Za všechny lékařské úkony spojené s touto metodou musejí pacientky platit z vlastní kapsy.
Náklady na mimotělní početí jsou podle Barbary Szczerbové z nadace Nasz Bocian (Náš čáp), která in vitro podporuje, od 10.000 zlotých (62.600 korun) výše.
V polské dolní komoře parlamentu nyní leží několik různých návrhů zákona o oplodnění ve zkumavce. Levicoví poslanci chtějí, aby se platilo z veřejného zdravotního pojištění. S několika vlastními návrhy přišli také zákonodárci Občanské platformy premiéra Donalda Tuska.
Liší se hlavně v tom, zda se zárodky smějí zamrazovat k případnému využití v budoucnosti, nebo kdo může oplodnění ve zkumavce podstoupit, zda to mají být jen sezdané páry, dvojice žijící „na hromádce“, nebo i samostatně žijící ženy.
Někteří poslanci sociálně-konzervativního Práva a spravedlivosti (PiS) by byli nejraději, kdyby zákon metodu in vitro úplně zakázal. Poslankyně Teresa Wargocká z této strany navrhuje, aby za umělé oplodnění ve zkumavce hrozilo vězení od třech do pěti let.
Podle členky Svazu demokratické levice Katarzyna Piekarská je vyjádření arcibiskupa Hosera „nepřípustným nátlakem na poslance“. Naopak Pawel Poncyljusz z PiS si myslí, že je dobře, že katolická církev dává ve věci in vitro jasně najevo své názory. „Řekněme si to upřímně, katolická církev jako instituce ještě nikdy lidem neudělala nic zlého,“ řekl Poncyljusz v rádiu RMF FM.
I přes oficiální odluku od státu má katolická církev v Polsku silný vliv na veřejný život. V zemi platí například jeden z nejpřísnějších protipotratových zákonů v Evropě, žena může interrupci podstoupit jen v několika krajních případech.